تاریخ: 1397/09/14 نمایش: 273 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
خداحافظی با جراحی مغز باز با یک روش نوین

 خداحافظی با جراحی مغز باز با یک روش نوین"جراحی مغز باز"(Open brain surgery) بسیارخطرناک است، اما برای افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند پارکینسون و صرع، این تنها راه برای از بین بردن علائم آنها می‌باشد. متأسفانه در این جراحی، پزشکان می‌بایست یک سوراخ در جمجمه ایجاد کرده و مغز را با جریان الکتریکی تحریک کنند که این کار ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشد.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، اکنون پژوهشگران "دانشگاه ملبورن"(University of Melbourne) یک دستگاه جدید به نام "Stentrode" را برای جراحی مغز توسعه داده‌اند.
‌دستگاه مذکور یک ابزار مفید است که می‌تواند جریانات الکتریکی را از طریق یک برش کوچک در گردن به مناطق مورد نظر در مغز ارسال کند.
"تحریک عمقی مغز"(DBS)، یک روش درمانی بسیار حساس است که می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای داشته باشد. پژوهشگران با اعمال الکترودها به مناطق مغز برای تحریک نورون‌های خاص، پیشرفت‌های بسیار مثبت و چشمگیری در زمینه کاهش ابتلا به آلزایمر تا کمک به افراد فلج برای به دست آوردن دوباره احساسات‌شان و بهبود روحیه افراد مبتلا به افسردگی شدید داشته‌اند.
تحریک عمقی مغز نوعی روش درمانی(جراحی) در پزشکی است که در آن الکترودهایی در داخل مغز بیمار قرار داده می‌شوند. این الکترودها پس از کاشته شدن در مغز به یک دستگاه مولد پالس الکتریکی متصل می‌شوند. پالس الکتریکی تولید شده توسط دستگاه پالس ژنراتور از طریق الکترودهای کاشته شده در مغز به بافت‌های عمقی مغز انتقال یافته و از این طریق اثر درمانی خود را اعمال می‌نماید. در حال حاضر از این روش درمانی جهت معالجه بیماری پارکینسون و تعدادی از بیماری‌های عصبی و روانی استفاده می‌گردد.
اما این فرآیند به شدت تهاجمی است و دانشمندان برای انجام این روش میبایست یک بخشی از جمجمه را برش داده و سیم‌هایی را برای ارسال جریان الکتریکی به مناطق مختلف مغز قرار دهند. اما با دستگاه جدیدی که دانشمندان دانشگاه ملبورن توسعه داده‌اند، جراحان می‌توانند از طریق یک رگ خونی وارد مغز شوند. ابزاری که دانشمندان دانشگاه ملبورن توسعه داده‌اند به اندازه یک چوب کبریت است.
دکتر "نیکلاس اپی"(Nicholas Opie)، مهندس بیومکانیک این مطالعه گفت: حذف نیاز به جراحی مغز باز، یک مزیت بزرگ برای بیماران است. این امر به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به عفونت را کاهش می‌دهد و هزینه آن نیز نسبت به جراحی بسیار کمتر است. علاوه بر این، جراحان دیگر  مستقیما به مغز آسیب نمی‌رسانند زیرا Stentrode درون رگ‌های خونی قرار می‌گیرد.
اپی و دیگر پژوهشگران از سال ۲۰۱۲ بر روی توسعه این دستگاه کار می‌کنند. محصول نهایی شامل یک "سیم کوچک"( microwire) و یک "کاتتر کوچک"(microcatheter) است که می‌تواند از طریق یک سوراخ کوچک وارد گردن شود و در درون رگ‌های خونی قرار گرفته و تا زمانیکه آن در قشر مغزی وارد شود، توسط اشعه ایکس هدایت شود.
کاتتر در پزشکی، یک لوله نازک، معمولا بلند و قابل انعطاف و ساخته شده از مواد دارای کاربرد در پزشکی است که در طیف گسترده‌ای از توابع دانش پزشکی و بهداشت کاربرد دارد. کاتترها وسیله‌ای در خدمت پزشکی هستند که می‌توانند در بدن بیمار برای یک هدف معین استفاده شوند. با تغییر در مواد یا تنظیم شکل کاتتر در مرحله تولید، می‌توان به کاتتر برای قلب و عروق، ارولوژی، گوارش، سیستم عصبی، و برنامه‌های کاربردی چشمی دست یافت.
پژوهشگران این دستگاه را درون سیاهرگ قشر حرکتی گوسفند آزمایش کردند و عملکرد آنها را نسبت به آرایه‌های الکترودهای روی پوست سر، همراه با الکترودهای مشابه سوزنی مورد استفاده در تحریک مغزی عمیق فعلی مورد آزمایش قرار دادند. آنها توانستند نشان دهند که این وسیله می‌تواند مناطق مغزی را که با حرکات خاص عضلانی مرتبط هستند فعال کند.
اپی در انتها گفت: آزمایشات بسیاری برای اطمینان از صحت عملکرد این دستگاه در آزمایشات انسانی انجام شده و سال ۲۰۱۹ از آن استفاده خواهیم کرد.
یافته‌های این مطالعه در مجله " Nature Biotechnology " منتشر شد.منبع:
ایسناامتیاز بندی
راه‌اندازی سامانه ثبت شکایات اولیاء از مدا... 1398/02/31
حداقل سن ثبت‌نام کودکان در پایه اول دبستا... 1398/02/28
جزئیات پذیرش کاردانی نظام جدید اعلام شد 1398/02/24
کاهش ساعت آموزشی مدارس در ماه مبارک رمضان 1398/02/21
ثبت‌نام بیش از ۶۸ هزار داوطلب در آزمون کار... 1398/02/18
جذب بیش از 20 هزار معلم جدید در سال 98 1398/02/14
لباس فرم دانش‌آموزان ساماندهی می‌شود 1398/02/12
جزئیات ثبت نام آزمون کاردانی به کارشناسی ... 1398/02/09
مجموعه کتاب‌های دانشنامه‌ی کوچک من 1398/02/08
امشب آخرین مهلت انتخاب رشته دکتری 1398/02/08
بیشتر کتاب‌های درسی به صورت الکترونیک تولی... 1398/02/07
نرخ باسوادی ۹۸ درصدی ایرانیان ۱۵ تا ۲۴ سا... 1398/02/04
نتایج مسابقه عیدو داستان بزودی اعلام می‌شو... 1398/02/03
قیمت کتب درسی سال تحصیلی ۹۸ ـ ۹۹ اعلام شد 1398/01/28
نتایج آزمون دکتری اعلام شد 1398/01/27
۳ نوبته شدن امتحانات نهایی دانش‌آموزان منا... 1398/01/26
فروش اینترنتی کتاب‌های درسی آغاز شد 1398/01/26
زمان برگزاری آزمون ارشد به تعویق افتاد 1398/01/25
ثبت‌نام آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشا... 1398/01/21
بیشتر ...
دریافت لوگوی مبتکران
No articles match criteria.
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian