تاریخ: 1397/11/16 نمایش: 1648 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
افزایش ۴۸درصدی جمعیت باسواد کشور

افزایش ۴۸درصدی جمعیت باسواد کشورسرپرست سازمان نهضت سوادآموزی کشور ضمن ارائه گزارشی از وضعیت سوادآموزی طی ۴۰ سال اخیر پس از پیروزی انقلاب اسلامی به پرسش‌های مختلف خبرنگاران پیرامون وضعیت بیسوادی، نحوه بکارگیری نیروهای نهضتی، پاداش باسوادی و ... پاسخ داد.

 

به گزارش ایسنا، وزارت آموزش و پرورش اقدام به برگزاری سلسله نشست‌های خبری در دهه مبارک فجر در باغ موزه دفاع مقدس کرده است.
شاپور محمدزاده در این نشست خبری با بیان اینکه انقلاب اسلامی ۴۰ سال گذشته با رهبری پیامبرگونه امام (ره) به پیروزی رسید گفت: امام این انقلاب را تعبیر به معجزه قرن و انفجار نور می‌کند.
وی افزود: ایام دهه فجر بهترین فرصت برای بیان دستاوردهای نظام است. در تمامی زمینه‌ها دستاوردهای خوبی داشته‌ایم.
سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه ایران رتبه ۵۲ به لحاظ علمی را در جهان برخوردار بود که اکنون به رتبه ۱۶ رسیده است و در تولید علم رتبه ۱۱ جهان را داریم اظهار کرد: یک سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در دی ۵۸ با فرمان امام نهضت سوادآموزی تشکیل شد و منشأ خدماتی شد. قبل از پیروزی انقلاب ۵۲.۵ درصد از جمعیت بالای ۶ سال که ۲۷ میلیون بود بیسواد بودند. ۷۰ درصد روستاییان، ۸۳ درصد زنان روستایی از نعمت سواد بی بهره بودند.
۴۸ درصد به جمعیت باسواد کشور تا سال ۹۵ افزوده شد
محمدزاده ادامه داد: بعد از انقلاب در سال‌های ۷۵ نرخ باسوادی ما به ۷۹.۵ درصد و در سال ۹۰ به ۸۴.۸ و در سال ۹۵ به ۸۷.۶ درصد در جمعیت بالای شش سال می‌رسد. تا سال ۹۵ تقریباً ۴۸ درصد به جمعیت باسواد کشور افزوده می‌شود.
وی با اشاره به آمار بیسوادی مطلق گفت: این نرخ از ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به ۸.۸ میلیون نفر می‌رسد. البته جامعه هدف نهضت جمعیت ۱۰ تا ۴۹ سال است و در این گروه اکنون تعداد بیسوادان ما دو میلیون و ۶۹۲ هزار نفر است. هرچند ما جمعیت بالای ۴۹ سال را فراموش نمی‌کنیم و برای این گروه هم تلاش می‌کنیم برنامه‌هایی داشته باشیم.
وی ادامه داد: بیش از ۳۶۰ هزار نفر از این آمار اتباع بیگانه هستند. همچنین یک میلیون نفر مرد و یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر زن هستند.
سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه نرخ رشد باسوادی بالای شش سال ۴۷.۵ درصد بوده که در سال ۹۵ به ۸۷.۶ درصد رسیده است گفت: برآورد ما این است که برای سال جاری به ۸۸.۸ درصد برسد.
کاهش اختلاف باسوادی بین زنان و مردان به ۶.۴ درصد
محمدزاده افزود: درصد باسوادی ما برای جمعیت هدف ۱۰ تا ۴۹ سال تا سال ۹۵ حدود ۹۴.۷ درصد بوده است و برآورد ما این است به ۹۵.۷ برسد.
همچنین بیش از ۷۵ درصد فعالیت‌های سوادآموزی به زنان اختصاص یافته است. قبل از انقلاب اختلاف باسوادی بین زنان و مردان ۲۳.۴ درصد بوده که به ۶.۴ درصد کاهش یافته است.
محمدزاده با بیان اینکه کاهش اختلاف باسوادی بین جمعیت شهری و روستایی قبل از انقلاب ۳۵ درصد بوده که به ۱۲.۳ درصد کاهش یافته است گفت: ۵۵ درصد فعالیت‌های نهضت به روستاها اختصاص یافته است.
سرپرست سازمان نهضت سوادآموزی ادامه داد: در سال‌های گذشته یک میلیون و ۲۶۰ هزار دانش آموز لازم التعلیم را نیز تحت پوشش بردیم. بیش از دو میلیون سوادآموزی در طرح‌های نیروهای مسلح آموزش دیدند. بیش از هشت میلیون بیسواد مطلق را آموزش دادیم. همچنین یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر تا پایان ششم دبستان ادامه دادند.
محمدزاده با بیان اینکه در ۴۰ سال گذشته ۳۵۰ پژوهش ملی و استانی داشتیم گفت: از ابتدای آغاز به کار نهضت ۵۵۰ عنوان کتاب تهیه، تولید و چاپ شد و اکنون ۱۷۵ عنوان آموزش داده می‌شود. سالانه ۴۸ هزار آموزشیار از ابتدا تا سال ۹۰ با ما همکاری داشتند. از سال ۹۰ به بعد دیگر عنوان آموزشیار نداریم و آموزش دهنده هستند که شمار آنها به ۱۷۰ هزار نفر می‌رسد.
وی افزود: ۸۰۰ هزار نفر از مهاجران خارجی نیز از ابتدا تا پایان سال ۹۵ آموزش دید اند. نهضت سوادآموزی یکی از دستاوردهای مهم نظام بوده و فعالیت‌های چشمگیری در این زمینه داشته است.منبع:
ایسناامتیاز بندی
آغاز «امتحانات نهایی» شهریور از شنبه 1398/05/31
۴۶ درصد مجازین کنکور انتخاب رشته نکردند 1398/05/28
دانش‌آموزان آموزشگاه دخترانه مبتکران پذیرف... 1398/05/23
آغاز انتخاب رشته از امروز 1398/05/20
اسامی بیش از ۸۳۲ هزار پذیرفته شده کنکور فر... 1398/05/16
زمان انتخاب رشته مجازین کنکور اعلام شد 1398/05/15
نتایج آزمون ورودی مدارس تیزهوشان پایه هفت... 1398/05/14
آغاز شناسایی کودکان «بازمانده از تحصیل» ب... 1398/05/13
باسوادی ۶ سال به بالاها به ۸۸.۵ درصد رسید 1398/05/12
ورود ۲۰ هزار معلم جدید به مدارس از ابتدای... 1398/05/09
ضوابط و رشته‌های آزمون دکتری سال ۹۹ اعلام... 1398/05/08
مهلت انتخاب رشته آزمون دکتری تخصصی پزشکی ... 1398/05/07
۲۷ درصد ظرفیت پذیرش دوره‌های روزانه "بدون ... 1398/05/06
توضیحات آقای مهندس بهمن بازرگانی درباره کت... 1398/05/03
مهلت اصلاح سفارش اینترنتی کتب درسی تا ۱۶ ... 1398/05/03
اسامی معرفی‌شدگان رشته های خاص کنکور ارشد ... 1398/05/02
کارنامه دانش‌آموزان در سال تحصیلی آینده آن... 1398/04/29
انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸ دانشگاه آزاد ... 1398/04/27
مشاوره حضوری برای انتخاب رشته کنکور سراسری... 1398/04/26
بیشتر ...
دریافت لوگوی مبتکران
No articles match criteria.
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian