تاریخ: 1399/12/03 نمایش: 37 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
پاسخ به سوالات و حل مسائل ریاضی ساده در خواب!

پاسخ به سوالات و حل مسائل ریاضی ساده در خواب!


مطالعات جدید نشان می‌دهد صحبت کردن با فردی که در حال رویا دیدن است امکان‌پذیر است.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از سایمکس، دانشمندان بین‌المللی دریافتند که افراد در هنگام خواب همراه با حرکت سریع چشم REM(مرحله‌ای از خواب که در آن بدن در خواب عمیق است اما واکنش مغز در حالت بیداری است) می‌توانند به محققان گوش کنند و پاسخ دهند. آن‌ها می‌گویند شرکت‌کنندگان سوالات را درک می‌کنند و حتی پاسخ می‌دهند. محققان ۳۶ نفر که رویای شفاف می‌دیدند(حالتی که فرد از رویا دیدن خود آگاه است) را در چهار کشور مورد مطالعه قرار دادند.
رویاها ما را به واقعیتی متفاوت می‌برند و هنگامی که در خوابی عمیق هستیم اتفاق می‌افتند. بنابراین توقع نداریم فردی که در دیدن رویای شفاف است بتواند سوالات را درک کند و به آن‌ها پاسخ دهد اما تحقیقاتی که به تازگی در مجله‌ی "Current Biology" به چاپ رسیده نشان می‌دهد این امر امکان پذیر است.
کن پلر(Ken Paller) نوسینده‌ی اصلی مقاله از دانشگاه نورث‌وسترن (Northwestern) می‌گوید: افرادی که در خواب همراه با حرکت سریع چشم REM (مرحله‌ای از خواب که در آن بدن در خواب عمیق است اما واکنش مغز در حالت بیداری است) هستند می‌توانند با یک محقق ارتباط برقرار کنند و و وارد بحث شوند. ما همچنین متوجه شدیم که افرادی که در خواب هستند می‌توانند سوالات را درک کرده، پردازش کنند و به آن پاسخ دهند. بیشتر مردم تصور می‌کنند که این موضوع امکان پذیر نیست و وقتی از فرد سوالی پرسیده می‌شود یا فرد بیدار شده و یا نمی‌تواند به سوال پاسخ دهد.
اگرچه خواب دیدن تجربه‌ای مشترک برای همه است اما داشمندان هنوز موفق به یافتن توضیح مناسبی برای آن نشدند. تعریف‌هایی که یک فرد از خواب خود می‌کند قابل اتکا نیست و با فراموشی جزئیات همراه است، بنابراین پلر و همکارانش تصمیم گرفتند با افراد هنگامی که در حال دیدن رویای شفاف هستند ارتباط برقرار کنند.
محققان نوشتند: هدف ما یافتن راهی برای ارتباط با فضانوردی در جهان دیگر است. اما این‌ بار این جهان از خاطرات ذخیره شده در مغز ساخته شده است. محققان دریافتند یافتن راهی برای این ارتباط به تحقیقات آینده در مورد درک بهتر رویاها، حافظه و ارتباط خواب دیدن و حافظه کمک می‌کند.
محققان ۳۶ نفر را که رویای شفاف داشتند مورد مطالعه قرار دادند. رویای شفاف رویایی است که فرد در آن از اینکه رویا می‌بیند مطلع است. این مقاله غیرمعمول است زیرا در آن از چهار آزمایش مستقل برای رسیدن به هدفی یکسان انجام شده است. علاوه بر محققان دانشگاه نورث‌وسترن در ایالات متحده، گروهی دیگر در دانشگاه سوربون فرانسه، گروهی در دانشگاه Osnabrück آلمان و محققان دانشگاه پزشکی رادبود هلند در این تحقیقات شرکت داشتند.
کارن کنکلی(Karen Konkoly) دانشجوی دکترا در دانشگاه نورث‌وسترن و نویسنده‌ی اصلی مقاله می‌گوید: ما همه‌ی این نتایج را در کنار هم قرار می‌دهیم زیرا معتقدیم ترکیب این نتایج که با چهار رویکرد مختلف در چهار آزمایشگاه انجام گرفته، حقیقت این پدیده‌ی ارتباط دو طرفه را اثبات می‌کند.
یکی از افرادی که در برقراری این ارتباط دو طرفه موفق بود فردی مبتلا به حمله خواب بود که به طور مکرر رویای شفاف می‌دید. در میان باقی افراد برخی تجربه زیادی در دیدن رویای شفاف داشتند و برخی نداشتند. به طور کل محققان فهمیدند که افراد در هنگام خواب دیدن می‌توانند دستورالعمل‌ها را دنبال کنند، ریاضیات ساده انجام دهند، پاسخ بله یا خیر بدهند و تفاوت بین محرک‌های حسی را تشخیص دهند. آن‌ها می‌توانستند با حرکات چشم یا عضلات صورت برای پاسخ دادن استفاده کنند. محققان این موضوع را "رویا دیدن تعاملی" نامیدند.
کنکلی می‌گوید: در تحقیقات آینده در مورد خواب دیدن از روش‌های مشابه برای بررسی تفاوت توانایی‌های شناختی در هنگام خواب و بیداری استفاده خواهد شد. همچنین از این روش‌ها می‌توان برای تشخیص صحت حرف‌های افراد پس از خواب استفاده کرد. خارج از محیط آزمایشگاه این روش‌ها می‌توانند به گونه‌های مختلف به افراد کمک کند. به طور مثال: حل کردن مشکلات در طول خواب و یا ارائه راه‌حل‌هایی جدید برای مقابله با کابوس دیدن. هدف تحقیقات بعدی توسط محققان هر چهار گروه درک بهتر ارتباط بین خواب و پردازش حافظه و تاثیر خواب دیدن بر روی حافظه است.

منبع:
 ایسناامتیاز بندی
امروز،‌آخرین مهلت انتخاب واحد دانشجویان دا... 1399/12/06
۶ اسفند آخرین مهلت انتخاب واحد دانشجویان د... 1399/12/02
آغاز ثبت نام آزمون ارشد علوم پزشکی از امرو... 1399/11/29
وبینار رایگان هوش و استعداد ویژه پایه ششم ... 1399/11/21
امکان ثبت نام جاماندگان کنکور فراهم شد 1399/11/21
برگزاری آزمون آنلاین اولین مرحله سومین دور... 1399/11/12
آغاز ثبت نام کنکور از فردا 1399/11/11
آغاز ثبت‌نام کنکور ۱۴۰۰ از هفته آینده/تاثی... 1399/11/08
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد 1399/11/05
زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۰ اعلام شد/پایان کنک... 1399/11/02
امروز آخرین مهلت ثبت نام دوره‌های بدون آزم... 1399/10/24
مبتکران و میچکا کاندیدای جشنواره رشد شدند 1399/10/23
آغاز ثبت نام مرحله «تکمیل ظرفیت»دوره‌های ک... 1399/10/16
آغاز ثبت نام و انتخاب رشته های بدون آزمون ... 1399/10/15
امکان تکمیل ظرفیت دوره های کاردانی نظام جد... 1399/10/10
آغاز انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه آز... 1399/10/09
مهلت ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه ه... 1399/10/06
آغاز ثبت‌نام پذیرش بدون آزمون دانشجو از ام... 1399/09/30
پذیرش 10 هزار نفر داوطلب بورسیه در آزمون‌ه... 1399/09/27
بیشتر ...
دریافت لوگوی مبتکران
No articles match criteria.
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian