تاریخ: 1400/06/10 نمایش: 1050 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
اعلام زمان برگزاری مسابقات کشوری محاسبات ذهنی با چرتکه

اعلام زمان برگزاری مسابقات کشوری محاسبات ذهنی با چرتکه


دبیر اجرایی ششمین دوره مسابقات کشوری محاسبات ذهنی با چرتکه از برگزاری این دوره از مسابقات در تاریخ ۱۲ شهریور ماه جاری خبر داد و گفت: امسال به دلیل شیوع کرونا این رقابت‌ها به صورت آنلاین و با حضور ۸۵۲ دانش‌آموز در سه گروه سنی برگزار می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، نعمت میرزایی با اشاره به اینکه محاسبات با چرتکه از سال ۹۴ کلید خورد، اظهار کرد: اولین دوره مسابقات محاسبات ذهنی با چرتکه از سال ۹۵ به صورت حضوری برگزار و هر سال این مسابقات برپا شد.
وی با بیان اینکه در دوسال اخیر با توجه به شرایط جهانی و شیوع کرونا مسابقات محاسبات با چرتکه به صورت آنلاین تدارک دیده شد، افزود: سال گذشته برای نخستین بار این مسابقات به صورت آنلاین برگزار شد و امسال نیز ششمین دوره این رقابت‌های کشوری با حضور ۸۵۲ نفر از دانش‌آموزان برتر استانی ۱۲ شهریورماه از ساعت ۹ تا ۱۷ برگزار خواهد شد.
میرزایی با اشاره به اینکه محاسبات با چرتکه اولین بار در ژاپن طراحی و اجرایی شد، ادامه داد: این مسابقات مثل سایر مسابقات جهانی است؛ به طوری که دانش‌آموزان ابتدا در مرحله استانی رقابت می‌کنند و بعد از آن برگزیدگان وارد مرحله کشوری می‌شوند و در نظر داریم پس از آن مسابقات جهانی را نیز برگزار کنیم.
وی درباره هدف از برگزاری مسابقات محاسبات ذهنی را سنجش ذهنی دانش‌آموزان برتر عنوان کرد و گفت: هدف از برپایی این مسابقات این است دانش آموزان خود را بسنجند که در کدام مرحله قرار دارند و بعد نخبگان را پیدا کرده و برنامه ریزی برای پرورش آنها داشته باشیم.
میرزایی با بیان اینکه چرتکه در گروه سنی ۵ تا ۸ و ۹ تا ۱۱ و ۱۲ تا ۱۵ سال برگزار می‌شود، ادامه داد: این مسابقات در سه گروه سنی A،  B و C و برای محاسبات جمع و تفریق، ضرب و تقسیم و جذر و اعشار برنامه‌ریزی شده است. همچنین در سال‌های گذشته که مسابقات به صورت حضوری برگزار می‌شد، مدیران و مربیان به صورت حضوری داوری می‌کردند، اما از سال گذشته با شیوع کرونا که مسابقات  به صورت غیرحضوری و آنلاین برگزار شد، سؤالات و پاسخ آنها مشخص بود و پس از پایان زمان رقابت‌ها خروجی پاسخنامه‌ها مشخص بود و افراد در رده‌بندی خاص مشخص شدند.
دبیر اجرایی این دوره از مسابقات با اشاره به اهمیت آموزش با چرتکه، گفت: محاسبات ذهنی با چرتکه تک بعدی نیست و دو نیم کره ذهن فعال می‌شود. در تمرین شنیداری دانش آموز می‌شنود و می‌بیند و آن را وارد می‌کند. بنابراین سه حس شنوایی، بینایی و لامسه را فعال می‌کند.
وی درباره دلیل عدم آموزش این نوع محاسبات، خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش این نوع آموزش را رد نکرده است؛ بلکه فقط در مدارس دولتی اجازه تدریس آن وجود ندارد و در مدارس غیردولتی چرتکه به عنوان درس فوق برنامه تدریس می‌شود. علاوه بر این، ما مجوز آموزش و پرورش را داریم و بر اساس آن فعالیت می‌کنیم.
میرزایی با بیان اینکه ما فقط چرتکه را آموزش نمی‌دهیم بلکه انواع روبیک و رباتیک و سازه بازی را داریم، خاطر نشان کرد: همزمان با شیوع کرونا مدافعان آموزش هم دست از آموزش برنداشتند تا به پیشرفت دانش‌آموزان کمک کنند. به همین دلیل آموزش تعطیل نشد.
بر اساس اعلام دبیرخانه برگزاری مسابقات،‌ وی با اشاره به اینکه ما برای اینکه نخبه های کشور را پیدا کرده و برنامه ریزی کنیم تا چگونه استعدادشان پرورش پیدا کند، این مسابقات را برگزار می‌کنیم، گفت: نکته قابل توجه در این رقابت‌ها این است که دانش‌آموزان با همسن و سالان خود مسابقه می‌دهند. همچنین افراد اول با چرتکه کار می‌کنند، بعد تصوبیرسازی می‌کنند و تصویر سه بعدی در ذهن می‌سازند که این امر باعث افزایش تمرکز و تجزیه و تحلیل آنها می‌شود. برهمین اساس، بچه ها ماشین حساب نمی‌شوند، بلکه اعتماد به نفس بالاتری پیدا می‌کنند.
میرزایی با بیان اینکه امسال ششمین سالی است که در سطح ملی محاسبات با چرتکه برگزار می‌شود، تصریح کرد: هر سال این مسابقات بهتر از گذشته بوده است؛ به طوری که سال اول ۲۰۰ و امسال ۸۵۲ دانش آموز شرکت کردند که حدود ۵۰ درصد شرکت‌کنندگان دانش‌آموزان ایرانی خارج از کشور هستند که همچنان با مربی خود ارتباط مستمر برای پرورش ذهن دارند؛ تا جایی که از کشورهایی همچون هلند، امارات و کانادا که ایرانیان مقیم سایر کشورها هستند در این مسابقات شرکت می‌‎کنند.

منبع:
 ایسنا


امتیاز بندی
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian