مشاوره
تاریخ: 1394/11/03 نمایش: 5698 مرتبه تعداد امتیاز: 201   (Article Rating)
چگونه در نیم سال دوم جبران کنم؟

چگونه در نیم سال دوم جبران کنم؟


راهنمای گام به گام برای جبران نیم سال اول!
حتما تا الان دیگر امتحان‌ها را پشت سر گذاشته‌اید و دارید برای نیم سال دوم خود را آماده می‌کنید. اگر حس می‌کنید به آن صورتی که باید و شاید تلاش نکرده‌اید و یا حتی تلاش خود را بی ثمر می‌بینید، در این مقاله با ما همراه باشید.
1- گزارشی جامع از گذشته بنویسید
تا زمانی که پشت سرتان را نگاه نکنید تا متوجه شوید از چه راهی آمده‌اید، نمی‌توانید بفهمید ادامه راه را چگونه طی کنید. پس کسی موفق خواهد بود که بتواند گذشته را ترسیم کند. برای این کار باید سه مرحله را انجام دهید:
لیستی از مباحث دروس مختلف تهیه کنید و کاملا آن ها را ریز کنید.
تا جایی که به خاطر دارید تست‌ها و تمارینی که از آن مباحث حل کرده‌اید بنویسید و نسبت به تلاش خود از 0 تا 20 نمره‌ای به خود بدهید
نمره‌ای را که در آن درس گرفته‌اید، جلوی هر درس نوشته و اگر دبیر به شما برگه‌های ترم اول را نشان داده است، نمره هر مبحث را جلوی خودش بنویسید تا معلوم شود لنگی شما از کدام بخش سرچشمه می‌گیرد.
حالا که طبقه‌بندی‌های بالا را انجام داده‌اید، سه قسمت مهم برای ارزیابی جلوی روی شما است. اگر نمره خودتان بر حسب تلاش با میزان 1± از نمره واقعی باشد وضعیت شما خوب است. اگر بین 2± تا 4± باشد، باید دلایل را بیابید و بیشتر از آن نیاز به دگرگونی جدی دارید. دقت کنید که انحراف ساعت را با ± نشان داده‌ایم، یعنی به همان اندازه که باید نگران علامت منفی باشیم، باید دغدغه این را داشته باشیم که اگر تلاش ناچیزی کرده‌ایم به چه دلایلی نمره بالاتری از انتظاراتمان داشته‌ایم.
2-  خودتان را آزمایش کنید
حالا که گزارشی جامع از گذشته نوشته‌اید، باید ببینید عادت شما در حال حاضر برای الگوی گذران وقتتان چیست؟ اگر اشراف کامل به برنامه روزانه خود داشته و عادت به برنامه‌ریزی دارید، نیازی به انجام و ثبت آزمایشی برنامه روزانه خود ندارید. در غیر این صورت به مدت 3 روز تا یک هفته از لحظه‌ای که از خواب بیدار می‌شوید تا زمانی که می‌خوابید برنامه روزانه خود و تمام کارهایی که انجام می‌دهید، حتی زمان‌های رفت و آمد خود را ثبت کنید.
3-  بدنه‌ی برنامه خود را بنویسید
تمام روزهای باقی مانده تا 15 اردیبهشت را روی تقویم علامت‌زده و یا روی کاغذ بنویسید.  اگر امتحان‌های کلاسی روز مشخصی دارد، مشخص نمایید و حتما برنامه‌های ثابتی مانند مدرسه رفتن، کلاس زبان و ... را که از راه 2 متوجه شده‌اید روی برنامه جدا کنید. برای دروس اختصاصی بر حسب ضریبی که در دفترچه آزمون‌های آزمایشی‌تان دارد، ساعت در نظر بگیرید. به طور مثال اگر ریاضی ضریب 4، فیزیک ضریب 3 و شیمی ضریب 2 داشته باشد، و قرار باشد در طول هفته 20 ساعت بر حسب ساعت‌های خالی برنامه خود درس بخوانید با یک تناسب ساده تقریبا باید هفته ای 8/8 ساعت ریاضی مطالعه کنید
4-  با معلم هر درس مشورت کنید
بعد از این که برنامه خود را مرتب کرده‌اید، با معلم مربوطه به هر درس نقشه راه خود را نشان داده و به او بگویید در پیدا کردن نقاط ضعف شما در آن درس، مشاوره دهد.
در آخر باید خاطر نشان کنیم که حواستان باشد وقت بسیار محدودی در نیم سال دوم دارید و با شروع تعطیلات عید هم اگر برنامه مشخص و هدفمندی نداشته باشید، امکان دارد نه تنها بتوانید جبران کنید بلکه نسبت به نیم سال اول افت شدیدی پیدا کنید. پس از همین الان برنامه‌ریزی خود را شروع کنید.


تهیه و تنظیم: واحد مشاوره دفتر مرکزی مبتکران

برچسب ها: راهنمای جبران نیم سال اول, آمادگی برای نیم سال دوم, جبران نیم سال اول
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian