شماره: 39367
1401/04/15
رونمایی از رنو ۵ الکتریکی در پنجاهمین سالگرد این ریزنقش خاطره‌انگیز
رونمایی از رنو ۵ الکتریکی در پنجاهمین سالگرد این ریزنقش خاطره‌انگیز


خودروی خاطره‌انگیز "رنو ۵" که در ایران نیز طرفداران زیادی داشت و تا همین چند وقت پیش به وفور در خیابان‌ها مشاهده می‌شد، اکنون به مناسبت پنجاهمین سالگرد رونمایی‌اش دوباره در قالب یک خودروی الکتریکی ظهور کرده است.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، شرکت خودروسازی فرانسوی "رنو" به مناسبت پنجاهمین سالگرد رونمایی‌ از خودروی جمع و جور و نمادین خود موسوم به "رنو ۵" که در سال ۱۹۷۲ رونمایی شد و تولید آن تا سال ۱۹۹۶ ادامه داشت، از نسخه بازطراحی شده و برقی آن رونمایی کرده است که "رنو ۵ دیامانت" نام دارد. گفتنی است که کلمه "دیامانت" در زبان فرانسوی به معنای "الماس" است.
این خودروی نمایشی با همکاری رنو و یک طراح فرانسوی به نام "پیر گونالون" ساخته شده است. به گفته "رنو"، "گونالون" "در زمره ۱۰۰ خالق برجسته و نماینده هنرها و صنایع دستی فرانسه قرار دارد.
اگرچه مشخصات فنی کمی در مورد این خودروی جدید ارائه شده است، اما ما می‌دانیم که این خودرو با یک موتور الکتریکی حرکت می‌کند که در جلوی آن قرار دارد و جای موتور احتراق داخلی آن قرار گرفته است.
نحوه دسترسی راننده به خودرو، از طریق یک اسکنر اثر انگشت خارجی امکان پذیر است و دارای یک دنده سه موقعیتی برای جابجایی بین حالت‌های رانندگی رو به جلو، ساکن و رو به عقب است.
سرعت، میزان شارژ و ساعت نیز در سه صفحه دیجیتال گِرد و مجزا نمایش داده می‌شوند که گفته می‌شود به نوعی به هنر ساعت‌سازی ادای احترام شده است.
این خودرو به ‌جای داشتن یک صفحه نمایش لمسی برای مسیریابی و دستیابی به اطلاعات و سرگرمی، دارای یک پایه اختصاصی روی داشبورد است که برای قرار دادن گوشی هوشمند طراحی شده است.
بدنه "رنو ۵ دیامانت" به مانند یک "رنو ۵" صیقل داده شده است و دارای چراغ‌های جلو و عقب شبیه به گوهر و نگین انگشتری است.
ضمن اینکه بدنه آن دارای یک رنگ‌کاری سه لایه است که رنگ طلایی آن شامل رنگدانه‌های طلایی است که روی پایه صورتی اعمال شده و با جلای مات پوشانده شده است. این رنگ آمیزی، جلوه‌های بصری شامل تلالوهای طلایی هنگام مشاهده در نور خورشید تا بازتاب رنگ‌های آبی‌تر در شرایط تاریک‌تر را ایجاد می‌کند.
چرخ‌های عریض این مدل نیز از نسخه "رنو ۵ آلپاین" الهام گرفته شده است.
اگر به داخل خودرو برگردیم، دیگر ویژگی‌های منحصر به‌ فرد که همگی توسط صنعتگران فرانسوی ارائه شده‌اند، عبارتند از فرمانی از جنس مرمر روی فیبر کربن، یک روکش پارچه‌ای بافته شده از موی اسب روی داشبورد، فرش‌های پشمی موهر و دستگیره‌ها و دکمه‌های ساخته شده از موادی مانند برنج و طلا.
"رنو ۵ دیامانت" پس از چند نمایش عمومی طی چند ماه آینده، در نهایت به حراج گذاشته خواهد شد که البته احتمالا به قیمت گزافی فروخته خواهد شد.

منبع:
 ایسنا


حق انتشار محفوظ است ©