شماره: 39594
1401/08/12
کشف یک گونه جدید از جغد در آفریقا
کشف یک گونه جدید از جغد در آفریقا

 

پژوهشگران از کشف یک گونه جدید از جغد در آفریقا خبر داده‌اند که ممکن است در فهرست گونه‌های در معرض انقراض قرار بگیرد.

 

 

به گزارش ایسنا و به نقل از اسکای نیوز، گونه جدیدی از جغد در جنگل‌های بارانی جزیره‌ای در سواحل غربی آفریقا کشف شده است.
این پرنده در "جزیره پرینسیپ"(Principe Island) پیدا شد که بخشی از کشور "سائوتومه و پرینسیپ"(Sao Tome and Principe) است. بدین ترتیب، این جغد نیز رسما به عنوان "جغد پرنسیپ اسکوپز"(Principe Scops-Owl) یا "Otus bikegila" نامگذاری شده است.
اگرچه شواهد محلی نشان می‌دهند که جغد پرنسیپ اسکوپز احتمالا تا سال ۱۹۲۸ در این منطقه زندگی می‌کرده است اما دانشمندان نتوانستند زمان حضور آن را بیشتر از سال ۲۰۱۶ تأیید کنند.
جغد پرنسیپ اسکوپز اکنون پس از بررسی گسترده زیستگاهش توسط پژوهشگران "موزه ملی علوم طبیعی اسپانیا"(Spanish National Museum of Natural Sciences) و "موزه تاریخ طبیعی و علوم دانشگاه پورتو"(MHNC-UP) به تصویر کشیده شده است.
یکی از سرنخ‌های اصلی که به کشف این جغد کمک کرد، صدای منحصربه‌فرد آن بود. "مارتیم ملو"(Martim Melo)، پژوهشگر دانشگاه پورتو گفت: صدای منحصربه‌فرد جغد پرنسیپ اسکوپز، یک نت کوتاه "tuu" است که با سرعتی حدود یک نت در ثانیه تکرار می‌شود و یادآور صدای حشرات است.

جغد دقیقا کجا پیدا شد؟
اگرچه کل جزیره جستجو شد اما جغد فقط در جنگلی در قسمت جنوبی جزیره یافت شد که انسان ساکن آن نبود. این جنگل، مساحت نسبتا کوچکی به اندازه ۱۵ کیلومتر مربع را اشغال می‌کند که تقریبا چهار برابر پارک مرکزی نیویورک است.
پژوهشگران می‌گویند که بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ جغد، در این منطقه زندگی می‌کنند.
این جغد، هشتمین گونه شناخته‌شده پرنده بومی پرینسیپ است.

خطر انقراض
اگرچه تعداد جغدها نسبت به اندازه خانه آنها بسیار زیاد است اما پژوهشگران می‌گویند که آنها باید به عنوان گونه در معرض خطر انقراض طبقه‌بندی شوند.
"اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت"(IUCN) در مورد این جغدها تصمیم‌گیری می‌کند و ممکن است آنها را در بالاترین سطح تهدید در فهرست قرمز خود قرار دهد.
پژوهشگران گفتند: کشف گونه جدیدی که بلافاصله به عنوان گونه‌ در معرض تهدید ارزیابی می‌شود، مخمصه تنوع زیستی کنونی را به خوبی نشان می‌دهد. نکته مثبت این است که منطقه کشف جغد پرنسیپ اسکوپز به طور کامل در "پارک طبیعی پرنسیپ اوبو"(Principe Obo Natural Park) قرار دارد و امیدواریم این موضوع به حفاظت از آن کمک کند.

منبع: ایسنا

 

حق انتشار محفوظ است ©