شماره: 39636
1401/08/25
گیاهی که کار ۳۰ دستگاه تصفیه هوا را انجام می‌دهد
گیاهی که کار ۳۰ دستگاه تصفیه هوا را انجام می‌دهد

 

این گیاه اصلاح ژنتیکی شده کار ۳۰ دستگاه تصفیه هوا را انجام می‌دهد و حتی می‌تواند ترکیبات آلی فرار را جذب کند.

 

 

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، یک استارتاپ مستقر در پاریس به نام نئوپلنتس(Neoplants) یک گیاه را برای انجام کار ۳۰ دستگاه تصفیه کننده هوا اصلاح ژنتیکی کرده است.
این شرکت یک گیاه پوتوس(Epipremnum aureum) و همچنین میکروبیوم ریشه آن را برای تولید "Neo P۱" که یک تصفیه کننده قدرتمند هوا است، مهندسی ژنتیکی کرد. اکنون این گیاه جدید و فوق کارآمد وارد بازار شده است و به خوبی می‌تواند صنعت تصفیه هوا را متحول کند.
گیاه پوتوس یا پتوس یا لوکَژ از خانواده گل‌شیپوریان است. پوتوس‌ها بومی جزایر سلیمان هستند. این گیاه را در گلخانه‌های گرم نگهداری و تکثیر می‌کنند، ارزش تزئینی آن مرهون رنگ‌های ابلق مرکب زرد تند و سفید مایل به کرم است. پوتوس از گیاهان آپارتمانی بالارونده است.
زیرخانواده‌ای که پوتوس به آن تعلق دارد، برگ‌انجیری‌وارها است. همچنین جزو گیاهان رونده محسوب می‌شود و رشد سریعی دارد. به این معنا که پس از بلند شدن ساقه‌ها و رشد برگ‌ها می‌توان یک مسیر را برایش مشخص نمود و این توانایی را دارد که در مسیر مورد نظر بدون خاک و تنها با در آب ماندن رشد کند و مکان مورد نظر را به مکانی زیبا و دل انگیز تبدیل کند. این گیاه علاوه بر زینت بخشیدن به محیط، به تصفیه هوا نیز کمک می‌کند و نقش بسزایی در تولید اکسیژن و پاکسازی هوا دارد.
اکنون این اختراع جدید به طور قطع محبوب می‌شود. پاتریک توربی زیست شناس مولکولی و مدیر ارشد فنی شرکت نئوپلنتس می‌گوید: یکی از پیامدهای همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ این است که مردم خیلی بیشتر از قبل به آنچه در هوا استنشاق می‌کنند، توجه دارند.

عدم نیاز به برق
یکی از ویژگی‌های اصلی این نوآوری این است که به برق نیاز ندارد و در نتیجه آلودگی نیز ندارد. علاوه بر این، در زمانی که آتش سوزی‌های جنگلی بسیاری از مناطق را دچار مشکل می‌کند، تصفیه هوا تقاضای زیادی دارد.
این اختراع جدید حتی پتانسیل حذف ترکیبات آلی فرار(VOC) را دارد که تصفیه کننده‌های هوای معمولی نمی‌توانند آنها را پردازش کنند. این به این دلیل است که این ترکیبات آن‌قدر کوچک هستند که نمی‌توان آنها را با روش‌های سنتی گرفت.
با این حال، این گیاهان به گونه‌ای اصلاح شده‌اند که می‌توانند حتی کوچکترین ذرات را بگیرند و جذب و متابولیزه کنند. Neo P۱ دقیقاً این کار را انجام می‌دهد و در یکی از رایج‌ترین گیاهان نیز پدید آمده است.
لیونل مورا یکی از هم‌بنیان‌گذاران و مدیر اجرایی استارتاپ نئوپلنتس می‌گوید: ما با یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی در آمریکای شمالی شروع کردیم. با این حال، این کار آسانی نبود، زیرا ژنوم گیاه پوتوس که به پیچک شیطان نیز معروف است، نقشه‌برداری نشده بود. بنابراین گروه ما ابتدا از این کار شروع کرد.
توربی از این کار به عنوان "تلاش برای ساختن یک هواپیما در حین پرواز" یاد می‌کند.
تمام این فرآیند چهار سال به طول انجامید، اما در نهایت مهندسان گیاهی تولید کردند که می‌تواند چهار آلاینده اصلی هوای داخل خانه، از جمله فرمالدئید و تولوئن را متابولیزه کند و حتی می‌تواند VOCهای خاصی را جذب کند.

آزمایش‌های بیشتر منجر به نتایج بهتری شد
مهندسان به همین بسنده نکردند. آنها همچنین روی میکروارگانیسم‌هایی که در ریشه‌های گیاه زندگی می‌کنند، آزمایش کردند و ژن‌هایی را از باکتری‌های اکستروموفیل وارد کردند که با مصرف مواد شیمیایی سمی در محیط‌های نامناسب رشد می‌کنند. این تغییر به طور قابل توجهی ظرفیت متابولیسم آلاینده گیاه را افزایش داد.
سپس برای تطابق بیشتر با استانداردهای سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) و جلوگیری از عوارض جانبی، مهندسان از آزمایش بر روی بخش‌هایی از ژنوم که می‌تواند بقای گیاه را در طبیعت افزایش دهد، اجتناب کردند.
توربی می‌گوید: ما به گیاه مزیت انتخابی نمی‌دهیم. ما کاری نمی‌کنیم که سریع‌تر رشد کند و همچنین مقاومت آن را در برابر آفت‌کش‌ها افزایش نمی‌دهیم. ما به هیچ یک از اینها دست نمی‌زنیم.
اکنون این شرکت بر روی اصلاح انواع دیگر گیاهان برای پاسخگویی به سلیقه‌های مختلف متمرکز شده است. همچنین در حال کار بر روی کاهش قیمت عرضه این گیاه اصلاح شده است که در حال حاضر قیمت آن ۱۷۹ دلار تعیین شده است.
پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در سال ۲۰۱۸ گیاه پوتوس را برای حذف کلروفرم و بنزن از هوای اطراف آن اصلاح ژنتیکی کردند، در حالی که در آن زمان، این فناوری یک فناوری انقلابی تلقی می‌شد. اکنون نئوپلنتس آن کار را با جهش قابل توجهی روبرو کرده است که یک گیاه پوتوس به تنهایی قادر است کار ۳۰ دستگاه تصفیه هوا را انجام دهد.

منبع: ایسنا

 

حق انتشار محفوظ است ©