شماره: 39787
1401/09/27
تقویت حافظه کودکان دبستانی ، ۶ راهکار کاملا موثر
تقویت حافظه کودکان دبستانی ، ۶ راهکار کاملا موثر

تقویت حافظه کودکان دبستانی  یکی از بزرگترین دغدغه هایی است که با شروع سال جدید تحصیلی هر پدر و مادری را مشغول می کند. به دلیل دور بودن کودکان در فصل تابستان از مطالب درسی، اکثر مطالبی که آنها در سال گذشته مطالعه کرده و یاد گرفته اند از یادشان می رود و دوباره مجبورند تمام آن مطالب را یاد بگیرند. برای اینکه با این مشکل مقابله کنیم، باید راهکار ها و نکاتی را اجرا کنیم که به تقویت حافظه آن ها کمک کند. در ادامه با این نکات و راهکارها آشنا خوهید شد.


چگونگی تقویت حافظه کودکان دبستانی

اما برای اینکه بتوانیم حافظه کودک خود را تقویت کرده باشیم و نگرانی هایمان را در این زمینه کاهش دهیم راه های گوناگونی در پیش روی ماست. ما در این مقاله سعی کرده ایم تا ۶ مورد از بهترین روش های تقویت حافظه کودکان دبستانی را گرد آوری کنیم. فراموش نکنید که اجرای این نکات قبل از هرچیز نیازمند به وجود آوردن یک فضای سالم و پرنشاط از سوی شما برای کودک است. یادگیری کودک شما مسلما با افزایش اعتماد وی به شما افزایش خواهد یافت. 

1- مطالب را به بخش های کوچکتر تقسیم بندی کنید
تا به حال به این فکر کرده اید که چرا شماره تلفن ها یا شماره کارت اعتباری را با خط تیره به قسمت های کوچکتر تقسیم بندی می کنند؟ دلیل آن ساده است. برای اینکه ما راحتتر بتوانیم آن ها را به خاطر بسپاریم چرا که حفظ کردن اعداد کوچتر راحتتر از اعداد طولانی است. همین اتفاق هم می تواند در مورد مطالب و مباحث درسی جدیدی که کودک شما با آنها سر و کار دارد بیفتد. شما می توانید مطالب را بخش بندی کنید و آنها را در حجم کمتر در اختبار کودکتان قرار دهید. آنگاه خواهید دید که این عمل بظاهر ساده تا چه میزان در تقویت حافظه کودکان دبستانی موثر است.

2- به آنها مطالعه فعال را بیاموزید
برای مقابله فراموش کردن مطالب درسی به خصوص توسط محصلین، باید به آنها مطالعه فعال را آموخت. اما مطالعه فعال چیست و چگونه اتفاق می افتد. برای تقویت حافظه کودکان دبستانی باید از آنها خواست که در حین مطالعه مطالب درسی شان، بخش های مهم را یا به کمک ماژیک علامت زن و یا با خلاصه نویسی کردن مشخص کنند. اگرچه حجم مطالب در این مقطع معمولا پایین است، اما شکل گیری این عادت در ذهن کودک شما سبب می شود که او در آینده هم مشکلی از این بابت نداشته باشد و بتواند مطالب درسی خود را به راحتی به خاطر بسپارد. شما حتی می توانید از نمودار ها هم استفاده کنید چراکه معمولا تصاویر برای کودکان جذاب تر هستند. 

3- از کودک بخواهید معلم شما شود

یک راه دیگر که در تقویت حافظه کودکان دبستانی بسیار موثر است، این است که شما از کودک بخواهید تا مطالبی را که مطالعه کرده و یا در مدرسه یاد گرفته است را به شما تدریس کند. این کار ۲ فایده ی بزرگ دارد. اول اینکه کودک می تواند مطالب جدید را به زبان خودش بیان کند و آنها را از این طریق بهتر یاد بگیرد. دومین فایده اما این است که شما پس از دیدن اینکه کودک چگونه به شما درس می دهد، خواهید فهمید که چه بخش هایی از مطالب درسی را به خوبی یاد نگرفته و در یادگیری آنها به تلاش و زمان بیشتری دارد. این راهکار نه تنها به تقویت حافظه کودک شما کمک می کند، بلکه باعث می شود که او یادگیری بهتری داشته باشد و اشکالاتش نیز در این زمینه برطرف شود. 

4- برای تقویت حافظه کودکان دبستانی ، یادگیری را برای آن ها جذاب کنید

صرف خواندن مطالب از رو کتاب ها قطعا نخواهد توانست میل و اشتیاق کودکان را نسبت به مطالعه دروس خود ازایش دهد. برای همین هم ما به شما پیشنهاد می کنیم که حتما از ابزارها و وسایل یا کارهایی که یادگیری را به شکل عملی در می آرند استفاده کنید. بردن کودک به باغ وحش یا موزه و یا حتی انجام دادن برخی از آزمایش های ساده داخل منزل مثال هایی هستند که می توانند یادگیری کودک شما را مثلا در درس علوم افزایش دهند. برای جذاب تر کردن دروس همچنین شما می توانید از ترکیف کلمات هم ردیف شعر هایی درست کنید که به کودک شما در یادگیری کمک کنند. 

5- مهارت های تصویر سازی را جدی بگیرید
تصویر سازی به عنوان یکی از روش های تقویت حافظه کودکان دبستانی ، تکنیک بسیار مهمی است که یادگیری آن تاثیر مستقیمی بر افزایش یادگیری کودکان شما خواهد داشت. کودکانتان را به این کار تشویق کنید که تصویر چیزی که مطالعه کرده اند را در ذهنخود ترسیم کنند. بعد از تمام شدن مطالعه، از او بخواهید که چشمان خود را ببندد و با دقت هر آنچه مطالعه کرده را با جزئیات در ذهن خود بیاد بیاورد و نقاشی کند.سپس از او بخواهید که چشمانش را باز کند و تصویری را که در ذهنش شکل دادهبود برای شما بر روی کاغذ نقاشی کند. علاوه بر نقاشی کردن شما می توانید ازاو بخواهید تا آن تصویر را برای شما روایت کند. این کار علاوه بر تقویت حافظه کودکان دبستانی ، می تواند به قوی تر شدن قوه تصویر سازی آن ها نیز کمک ویژه ای بکند.

6- تقویت حافظه کودکان دبستانی با استفاده از حواس
با طراحی فعالیت هایی کودک خود را وادار کنید تا از تمامی حواس خود برای یادگیری و تقویت حافظه اش بهره ببرد. برای مثال می توانید از او بخاهید که متن کتاب را بلند بلند بخواند تا از قوه شنوایی و بینایی اش استفاده بیشتری
کرده باشد. یا مثلا به هنگام یادگیری مطلبی در مورد سیب، یک سیب در اختیارش قرار دهید تا از قوه بویایی و چشایی اش هم بهره ببرد. استفاده از حواس مختلف به مغز ما کمک خواهد کرد تا مطالب را راحتتر به حافظه بلند مدتمان انتقال دهد و آن ها را برای همیشه درون مغزمان ذخیره کند.


تقویت حافظه کودکان دبستانی ، سخن پایانی
علاوه بر راه های گفته شده، شما می توانید از روش های دیگر هم استفاده کنید. استفاده روزانه کودک از موا غذایی مثل مغز ها و مصرف مداوم ماهی و میگو و قرار دادن این مواد در رژیم غذایی او، می توانند به تقویت حافظه کودکان دبستانی کمک کنند. سعی کنید کودکانتان را از همین حالا به داشتن خواب کافی و تغذیه صحیح عادت دهید تا در سنین بزرگسالی دچار مشکلات مربوط به حافظه نشوند. بسیاری از عادات بد ما در کودکی شکل می گیرند، با جلوگیری از آنها آینده کودکانمان را تضمین کنیم.


منبع: هوش برتر ایرانیان

 

حق انتشار محفوظ است ©