شماره: 42922
1402/11/23
تولید و توزیع ۱۰ قلم داروی گیاهی بیماری‌های مزمن در سال آینده
تولید و توزیع ۱۰ قلم داروی گیاهی بیماری‌های مزمن در سال آینده

دبیر ستاد اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از فراهم کردن بستر تولید و توزیع ۱۰ داروی گیاهی در حوزه بیماری‌های مزمن و حمایت از آنها برای ورود به بازار خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست‌جمهوری پانزدهمین جلسه شورای مشورتی ستاد اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی با حضور اکثریت اعضا در محل فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با محوریت برنامه‌های ستاد در سال ۱۴۰۳ و همچنین جمع ‎آوری پیشنهادهای نهایی در حوزه ساماندهی و الگوسازی عطاری ها برگزار می‌شد.

محمدرضا شمس اردکانی، دبیر ستاد اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی با اشاره به محورهای مورد توجه ستاد برای سال آینده، از فراهم کردن بستر تولید و توزیع ۱۰ داروی گیاهی در حوزه بیماری‌های مزمن و حمایت از آنها برای ورود به بازار خبر داد و گفت: با توجه به گردش مالی و بازار قابل توجه گیاهان دارویی در سطح جهانی، برنامه‌ریزی در حوزه بین‌الملل از آموزش و پژوهش گرفته تا بازرگانی، صادرات، واردات، ساخت و تولید جزو اهداف ستاد در سال آینده خواهد بود.

وی تاسیس کارخانه‌های مشترک با کشورهایی نظیر چین و هند و همچنین پیگیری امور دو جانبه در زمینه داروها مانند ثبت و پتنت آنها را از جمله اهداف مورد توجه ستاد اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی در سال ۱۴۰۳ دانست.

شمس اردکانی، طرح کتاب قانون ابن سینا را از جمله اهداف مهم ستاد اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی در سال آینده برشمرد و گفت: قرار است تا مهر ماه آینده پیش‌نویس ترجمه اولیه کتاب قانون آماده شود و هر بخش از آن در اختیار پزشکان کلاسیک قرار گیرد تا افزوده‌های خود را پس از تحلیل جنبه‌های مختلف ارائه دهند. روش‌های به کار گرفته شده در بخش درمان کتاب قانون ابن‌سینا و بررسی تاثیر آنها پس از گذشت هزار سال از جمله موارد است که می تواند توسط پزشکان کلاسیک قابل ارزیابی باشد.

دبیر ستاد اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی با تاکید بر اینکه عطاری‌ها یکی از مولفه‌های فرهنگی‌تمدنی کشور هستند افزود: خوشبختانه عطاری‌ها به عنوان یک مولفه تمدنی تاکنون حفظ شده‌اند و تعداد آنها نیز قابل توجه است و با توجه به اینکه مردم نیز به این مراکز مراجعه دارند، بدون اینکه به دنبال نفی یا اثبات آنها باشیم، موظف هستیم در ستاد اقتصاد دانش بنیان گیاهان دارویی و طب سنتی به دنبال ارتقای سطح خدمت‌رسانی آنها باشیم.

منبع: ایسنا

 

حق انتشار محفوظ است ©