آزمایشگاه مجازی فیزیک و شیمی

 

یکی از راه های یادگیری بهتر دروس به ویژه درسی مانند شیمی، انجام آزمایش ‏هایی است که در کتاب درسی وجود دارد. آن‏ چه دانش ‏آموز با انجام آزمایش فرا می‏ گیرد در یادگیری بهتر دروس بسیار مؤثر بوده و در ذهن او باقی می ‏ماند و نیازی به حفظ کردن مطالب ندارد. با توجه به تجهیزات آزمایشگاهی که در آزمایشگاه‏ های مدارس وجود دارد و گران ‏قیمت و یا کمیاب بودن بعضی از مواد مورد نیاز، امکان انجام آزمایش تمام مباحث برای اغلب دانش ‏آموزان وجود ندارد.

در این آزمایشگاه مجازی تمام امکانات و تجهیزات لازم برای انجام آزمایش‏ های درسی یا فراتر از آن، در نظر گرفته شده است. در این آزمایشگاه دیگر نگران مواد سمی و خطرزا نباشید و با اطمینان و امنیت به انجام آزمایش ‏های مختلف بپردازید.
 
لازم به ذکر است که این آزمایشگاه های مجازی، نسخه ی فارسی سازی شده از نرم افزار crocodile 605 می باشد. نسخه ی 605 کروکودیل دارای ویژگی هایی است که این برنامه را نسبت به نسخه های601 متمایز کرده است. Crocodilia از سال 2000 انواع مختلفی از نرم افزارهای شبیه سازی مانند آزمایشگاه مجازی فیزیک، آزمایشگاه مجازی شیمی و ... را راه اندازی کرده و بسیاری از مدارس در سرتاسر جهان از این آزمایشگاه‏ ها استفاده می‏ کنند. نسخه ی پیش رو، برای استفاده ی دانش آموزان فارسی زبان آماده شده است.
 
از ویژگی ‏های آزمایشگاه مجازی شیمی مبتکران می ‏توان موارد ذیل را بیان کرد :

*قادر ساختن دانش ‏آموزان به انجام انواع آزمایش ‏ها با شرح چگونگی انجام آن ‏ها
 
*تجهیزات و امکانات لازم برای هرگونه آزمایش مرتبط با مباحث کتاب درسی.
 
* تجهیزات و امکاناتی برای آزمایش ‏های فراتر از کتاب درسی در بخش Parts library
 
* شاخه‏بندی مباحث برای یافتن سریع تر مواد مورد نظر
 
 *امکان ذخیره کردن آزمایش‏ های انجام داده شده
 
* امکان تغییر ویژگی ‏های قطعه ‏های انتخاب شده در بخش Properties

* ارائه مثال‏ های مفید )اضافه (در هر بخش
 
* امکان دستیابی به منابع استفاده شده در آزمایشگاه مجازی در بخش محتواهای روی شبکه
 
* امکان ایجاد میانبر برای دسترسی آسان به قسمت‏ های مورد نیاز در بخش محتوای من
 
آزمایشگاه مجازی شیمی شامل بخش‏ های مختلفی از جمله سینتیک شیمیایی، اسیدها و بازها، الکتروشیمی و خواص عناصر است. در آزمایشگاه سینتیک شیمیایی می توانید عوامل مؤثر بر سرعت واکنش های شیمیایی از جمله کاتالیزگرها، غلظت و دما را بررسی و آزمایش کنید. هم چنین می توانید سرعت واکنش ها را اندازه‏گیری کرده و واکنش ‏هایی با سرعت بالا طراحی کنید.
 
نمونه ای از آزمایش با این آزمایشگاه را در کلیپ زیر مشاهده کنید :

آزمایشگاه مجازی فیزیک شامل بخش ‏های متنوعی از جمله آزمایشگاه نور شناسی، مدارهای الکتریکی، موج‏ های مکانیکی و الکترومغناطیسی، الکتریسیته، حرکت شناسی می باشد.
 
در آزمایشگاه نورشناسی علاوه بر انواع آینه‏ها و عدسی ‏ها، وسایلی مانند ذره‏بین، پریسکوپ، تلسکوپ و بسیاری وسایل دیگر برای انجام آزمایش ‏های نور قرار داده شده است. در این بخش شما می ‏توانید با چگونگی تشکیل شدن تصویر روی فیلم عکاسی آشنا شده و با عدسی ‏های مختلف آن را امتحان کنید.
 
در آزمایشگاهِ حرکت ‏شناسی نیز می توانید کمیت‏ های مختلفی مانند سرعت، اندازه حرکت، اصطکاک جنبشی و ... را اندازه‏گیری نمایید. هم ‏چنین انواع نمودارها را برای این اجسام ترسیم کنید و از این طریق رابطه ‏ی بین متغیرهای مختلف را بیابید. در بخش‏ های دیگر نیز آزمایش ها ی متنوع بسیاری انتظار شما را می کشند.
 
نمونه ای از آزمایش با این آزمایشگاه را در کلیپ زیر مشاهده کنید.

دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * آموزش الکترونیک  * آزمایشگاه های مجازی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian