مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
چهارشنبه، 05 اردیبهشت 1397
آماده باشید/ مرحله دوم جمع‌بندی شروع شد

آماده باشید/ مرحله دوم جمع‌بندی شروع شد


آمادگی روحی، شرط اول موفقیت در دوره‌ی جمع‌بندی است. خودتان را از آن‌چه بر شما گذشته، جدا کنید. فکر نکنید چند روز به کنکور باقی مانده. خود را در انتهای کار نبینید. فکر کنید امروز اولین روز از روزهای باقی مانده است. برای فعال بودن همیشه در آغاز باشید. مرحله‌‌ی دوم جمع‌بندی از اول اردیبهشت آغاز و تا پایان ماه ادامه خواهد داشت.
چگونه اشکال‌گیری کنیم
مهم‌ترین کار در دوران جمع‌بندی مرور و اشکا‌ل‌گیریست. اما اشکال‌گیری با چه روشی؟ با استفاده از یک تکنیک، مستقیم هدف را نشانه‌گیری کنید تا با شناسایی و برطرف کردن اشکال‌های بزرگ و عمده، نمره‌های شما در هر درس افزایش چشم‌گیر یابد. هدف از این مرحله، حمله به مشکلات بزرگ است. برای استفاده از این تکنیک، فعالیت‌های زیر را به‌ترتیب دنبال کنید:
1- همه‌ی آزمون‌های آزمایشی را که تا به‌حال دیده‌اید، بررسی کنید. فراوانی و تعداد اشکا‌ل‌های خود را درس به درس پیدا کنید. به‌عنوان مثال متوجه می‌شوید که در 10 آزمونی که داده‌اید، 100 اشکال درسی داشته‌اید، حالا ببینید از این 100 اشکال چندتای آن مربوط به درس ریاضی، فیزیک یا درس ... است سپس آن‌ها را به‌صورت نمودار میله‌ای نشان دهید.
2- در گام دوم، اشکال‌های خود را در هر درس آنالیز کنید فرض کنید در درس ریاضی 38 اشکال دارید، حالا مشخص کنید این 38 اشکال مربوط به چه مباحثی هستند. همین بررسی را برای سایر دروس نیز انجام دهید و فراوانی اشکال‌های مباحث هر درس را به صورت نمودارهای میله‌ای رسم کنید.
3- با پیدا کردن اشکال‌های بزرگ می‌فهمید که اولا باید حمله‌ی خود را روی چه‌ درس‌هایی متمرکز کنید و ثانیا از چه مباحثی شروع کنید. شاید برای این کار چند ساعت وقت صرف کنید اما در عوض هوشیارانه و موثرتر درس خوانده‌اید و خیلی بهتر از حالتی است که سرتان را به زیر بیندازید، درس خواندنتان کور و بی‌جهت ادامه دهید. اگر اشکال‌های عمده‌ی شما برطرف شود، (البته به شرط آن‌که به قیمت لطمه‌زدن به سایر دروس تمام نشود)، نمره شما به یکباره در آزمون‌ها افزایش می‌یابد.
فراموش نکنید صرف این چند ساعت برای برنامه‌ریزی مانند یکی دو قدم عقب رفتن برای یک پرش بلندتر است. این عین پیشرفت است. هنگامی اشکال‌گیری شما به خوبی انجام می‌شود که علت و نوع اشکال‌ها را بررسی کرده باشید. در غیر این صورت تلاش شما برای بالا بردن نمره، نتیجه دلخواه نمی‌دهد.

جمع‌بندی دروس در ایام امتحانات
یک افت رایج آن است که دانش‌آموزان متوسط فکر می‌کنند در این ایام باید به جای امتحانات روی تست و کنکور کار کنند، اما دانش‌آموزان قوی‌تر در تشریح و تکمیل بازخوانی کتاب‌های درسی بیشتر متمرکز می‌شوند.
قبل از شروع امتحانات برنامه‌ریزی کنید که چه کاری باید انجام دهید، کدام درس را بخوانید، کدام یک را تست بزنید و از کدام موضوع یادداشت بردارید.
برنامه‌ریزی: برای این کار می‌توانید فصول مربوط به نیم‌سال اول یا 50 درصد دروس گسسته، شیمی، هندسه تحلیلی، زیست‌شناسی و ادبیات را،  قبل از شروع امتحانات و نیمی دیگر را برای فواصل زمانی بین امتحانات در نظر بگیرید.
جمع‌بندی مباحث دروس سنگین‌تر مانند حساب دیفرانسیل، کار یکی یا دو هفته نیست. جمع‌بندی آن‌ها را باید در سه هفته قبل از شروع امتحانات آغاز کنید به‌طوری که دو هفته را مبحث کاربرد مشتق و یک هفته را به موضوع انتگرال اختصاص دهید. مطالعه‌ی سایر دروس را می‌توانید در همان فواصل زمانی بین امتحانات انجام دهید. در رشته‌ی انسانی درس‌های ریاضی و ادبیات تخصصی را یک یا دو هفته زودتر از شروع امتحانات برنامه‌ریزی کنید تا دچار کمبود وقت یا مطالعه سطحی و روخوانی نشوید.
روش مطالعه: پیشنهاد می‌کنیم اگر دروس نیم‌سال دوم را به تازگی خوانده‌اید و به آن مسلط هستید از بازخوانی مجدد و کامل درس‌ها اجتناب کنید. یادداشت‌های مربوط به هر درس را مرور کرده، در صورت لزوم تست‌هایش را بزنید و به این ترتیب امتحانات نیم‌سال دوم رابه خدمت کنکور درآورید.
** اگر موفق نشده‌اید دروس نیم‌سال دوم را به خوبی تمام کنید، بهتر است بخش‌های ضعیف‌تر را عمیق‌تر بخوانید و تست بزنید ولی در سایر قسمت‌ها که مسلط‌تر هستید تنها به مرور نکات و یادداشت‌های مربوط به آن اکتفا نمایید. واحد مشاوره دفتر مرکزی مبتکران


جستجو