مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
شنبه، 05 خرداد 1397
معجزه‌ی ماه آخر کنکور

معجزه‌ی ماه آخر کنکور


جمع‌بندی کنکور در یک ماه، سرنوشت‌سازترین زمان برای جمع‌بندی مطالبی است که در طول سال تحصیلی خوانده‌اید. اگر دنبال معجزه در یک ماه آخر مانده به کنکور هستید، باید بگوییم که اول به دنبال معجزه در درون خودتان باشید. اگر در طول سال تحصیلی هیچ مطالعه‌ای از دروس نداشته‌اید و در یک ماه باقی‌مانده تا کنکور توقع درصد 100 از آن درس را دارید، باید بگوییم که معجزه‌ای رخ نمی‌دهد! اما برای جمع‌بندی مطالبی که تا کنون خوانده‌اید، این زمان می‌تواند بهترین زمان و معجزه‌آساترین زمان ممکن باشد تا وضعیت شما را دگرگون سازد.
در این یک ماه مانده به کنکور سعی کنید جمع بندی کنکور در یک ماه پایانی را طبق برنامه‌ای صحیح پیش ببرید تا بهترین نتیجه را بگیرید. پس مانند دونده‌های مسابقات ورزشی تمام انرژی خود را صرف نمایید تا از رقیبان جلو بزنید و با موفقیت به خط پایان برسید.

در ماه‌های گذشته مطالعه‌ی دروس به این صورت بود که ابتدا متن درس و جزوات آن خوانده می‌شد، بعد به حل تمرین‌های تشریحی پرداخته می‌شد، سپس درس‌نامه‌ی کتاب‌های کمک آموزشی خوانده می‌شد و تست‌ها از آسان به سخت زده می‌شد. در آخر هم خلاصه‌ها و نکاتی را که در حین درس خواندن برای‌تان به وجود می‌آمد، یادداشت می‌کردید. اما در این یک ماه مانده به کنکور، این روش کارآمد نمی‌باشد و باید مدل جدیدی از درس خواندن را در برنامه‌ی خود قرار دهید.
نکات زیر به شما کمک می‌کند که از این یک ماه باقی‌مانده تا کنکور نهایت استفاده را ببرید:
** در این یک ماه از منابع کمک آموزشی کم‌تری استفاده کنید و دور خودتان را شلوغ نکنید، زیرا کتاب‌های کمک آموزشی زیاد فقط استرس و اضطراب شما را زیاد می‌کند.
** در این ایام خواندن مطالبی که دارای اهمیت کمی هستند، فقط شما را خسته می‌کند. سعی کنید بیش‌تر برروی مطالب پر اهمیت و پرتکرار در کنکور سال‌های گذشته متمرکز شوید.
** یکی از بهترین راه‌های مرور مباحث در این فرصت باقی‌مانده، پاسخ به تست‌های نکته‌دار است و بهترین منبع برای سوالات، سوالات کنکور سراسری سال‌های اخیر می‌باشد. با مرور این تست‌ها می‌توانید نقاط ضعف و قدرت‌تان را شناسایی کنید و به خوبی در ذهن‌تان بسپارید. مرور خلاصه‌ها و نکات استخراج شده توسط شما بسیار مهم است.
** در این زمان به طور جدی دروس عمومی را مطالعه کنید. درصد خوب در درس‌های عمومی، می‌تواند باعث تغییر بسیار زیادی در وضعیت رتبه‌ی شما در کنکور شود.
** سراغ یادگیری مطلب جدید نروید، مطالب یاد گرفته شده را طوری تمرین کنید که تبدیل به مهارت شود. فقط از منابع و جزواتی که خوانده‌اید، دوره کنید.
** از لحظه به لحظه‌ی این روزهای با ارزش استفاده کنید. زمان‌های تلف شده‌ای که در طول روز در حال هدررفتن است را پیدا کنید و از آن‌ها به خوبی استفاده کنید.
در آخر به خودتان تلقین کنید که می‌توانید از پس این چند هفته‌ی باقی‌مانده تا کنکور به خوبی برآیید و از تمامی موانع و سختی‌ها به آسانی عبور کنید، بر خدا در تمامی لحظات‌تان توکل کنید و بدانید که تنها اوست که یاری دهنده است.


گردآورنده: عاطفه قاضی نظام
 واحد مشاوره دفتر مرکزی مبتکران

جستجو