مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
شنبه، 05 خرداد 1397
هنوز فرصت باقیست

هنوز فرصت باقیست


در برزخ خواندن یا نخواندن
بعضی از کنکوری‌ها نتوانسته‌اند از فرصت‌های گذشته‌ی خود به خوبی استفاده کنند، فکر می‌کنند بیشتر وقت‌شان به هدر رفته و اوقات باقی‌مانده تا کنکور برای قبول شدن کافی نیست. حتی به‌جای کنکور امسال به کنکور سال بعد فکر می‌کنند. خواندن مطلب حاضر را به این گروه از داوطلبان توصیه می‌کنم.
اگر فرض کنیم همه‌ی کنکوری‌ها از تابستان شروع به خواندن درس کرده باشند (که این‌‌طور نیست) تا به‌حال بخش بزرگی از فرصت آن‌ها طی شده و تنها چند هفته بیشتر وقت باقی ‌نمانده است. یعنی از لحاظ تقویمی، ابتدا به‌نظر می‌رسد که بیشتر فرصت‌ها از دست رفته و اوضاع ناامید کننده است، ولی اجازه دهید به دلایلی با این ارزیابی ناامید کننده مخالفت کنیم.
اول این‌که با تعطیل شدن مدارس و تمام شدن بسیاری از کلاس‌های کنکور، وقت شما آزادتر می‌شود. می‌توانید به‌جای 5 تا 6 ساعت در روز، به راحتی 10 تا 12 ساعت درس بخوانید. در نتیجه همین اوقات باقی مانده تا کنکور نزدیک به 5/1تا 2 برابر افزایش خواهد یافت.
دوم این‌که برای بسیاری، نیمه‌ی اول سال تحصیلی، نیمه‌ی تجربه اندوزی است که کند و غیرفعال پیش می‌رود. درس خواندن شتابی ندارد و شاید کیفیت دلخواه را نداشته باشد. برعکس اکنون که مدارس تقریبا تعطیل می‌شوند، ساعات مطالعه افزایش می‌یابد، از طرفی مسلط‌تر، روان‌تر و سریع‌تر درس می‌خوانید. انگیزه‌ها بالا می‌رود. این نیمه، نیمه‌ای پرشتاب و تعیین کننده برای کنکوری‌هاست. همه‌ی این‌ها باعث می‌شود که فرصت باقی مانده تا کنکور، نسبت به گذشته ماهیت و کیفیت متفاوتی داشته باشد. فراموش نکنید که زمان دارای دو جنبه کمی و کیفی است. این روزها جنبه کیفی زمان مهم‌تر است. به همین دلیل است که خیلی ها به آن« دوران طلایی» می‌گویند. هرچند وقت طلاست ولی در این ایام عیار آن بالاتر می‌رود. حالا بیایید ساعت را به روز و روزهای باقی مانده را به ماه تبدیل کنید و زمان را در کنترل خود درآورید.
در هر ورزشی، مراحل پایانی مسابقه اهمیت بیشتری دارد. در رقابت کنکور هم قضیه چنین است. اکنون در مرحله‌ی تعیین کننده‌ای قرار دارید. فوتبال 90 دقیقه است که می‌شود تا دقیقه‌ی90 بازی کرد و گل هم زد،  تیمی که به این نکته اعتقاد نداشته باشد، تیمی از پیش بازنده است. اگر با این ارزیابی موافق هستید بر مبنای آن می‌توانید در فرصت باقی‌مانده کارهای بسیاری انجام دهید. به فرصت‌های از دست رفته فکر نکنید و با گذشته خود زندگی نکنید. کسی که در «گذشته» است، «درگذشته » است.
بیایید از برزخ خواندن یا نخواندن خارج شوید. اگر تصمیم به خواندن دارید، زودتر شروع کنید؛ از همین امروز، حساب‌گرانه و با برنامه.
فکر نکنید باید از صفر شروع کنید، مطمئناً شما تا کنون کاملا بیکار نبوده‌اید. حتما اندوخته‌ای دارید، فقط باید آن‌ها را جمع‌و‌جور و آماده‌ی بهره‌برداری کنید.
اگر دروس دست نخورده زیادی دارید، این واقعیت را قبول کنید که در فرصت باقی مانده، مطالعه‌ی همه مطالب نه تنها ممکن نیست، بلکه لازم هم نیست. همان‌طور که گفته شد، برای قبول شدن در دانشگاه نیازی به کسب نمره بالا در همه دروس نیست، هم‌چنین مطالعه همه مباحث به ویژه مباحثی که در کنکور سراسری ارزش سوالی کمتری دارند، ضروری نیست. به همین دلیل بهتر است مطالب و دروس به صورت انتخابی مطالعه شوند.


برگرفته از کتاب «کنکورت را قورت بده»
 واحد مشاوره دفتر مرکزی مبتکران

اخبار آزمون
جستجو