مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
ﺳﻪشنبه، 27 شهریور 1397
مهرماه، آغاز راه زندگی تحصیلی

مهرماه، آغاز راه زندگی تحصیلی


در زندگی تحصیلی، اگر هر فرد از همان مهرماه که آغاز راه است، با برنامه‌ریزی کارهای خود را پیش ببرد، کلید موفقیت را در دست گرفته‌است. اغلب ما انسان‌ها در آرزوی آینده و در حسرت گذشته مانده‌ایم و برای شرایط حاضر برنامه‌ریزی نمی‌کنیم. اکثر افراد معمولا به علت عدم شناخت کافی از خود و یا افراط در برنامه‌ریزی، در اجرای برنامه موفق نمی‌شوند و سراغ یک برنامه‌ریزی مجدد می‌روند و یا ناامید شده و برنامه‌ریزی را کنار می‌گذارند. برنامه‌ریزی مناسب، علاوه بر بالابردن بازده‌ مطالعه و تمرکز، آرامش را زیاد و بی‌دقتی ‌را کم می‌کند. برنامه‌ریزی در پایه‌های هفتم، هشتم و نهم نیز به اندازه سال کنکور مهم می‌باشد و باعث پیشرفت و آشنایی دانش آموزان با شیوه‌های مختلف برنامه‌ریزی و استفاده‌ی بهینه از زمان‌تان خواهد شد. داشتن برنامه و جدیت در امر مطالعه در زمینه انتخاب رشته مورد علاقه‌تان در پایه نهم بسیار سرنوشت ساز است. وقتی متوجه می‌شوید که با برنامه‌ریزی دقیق به اهداف‌تان نزدیک می‌شوید، همین مسئله باعث بیش‌تر شدن انگیزه و تلاش برای رسیدن به هدف‌های دیگر می‌شود.
 
  روش صحیح یک برنامه‌ریزی دقیق
  مشخص‌کردن اهداف
مهمترین فایده‌ی برنامه‌ریزی روشن‌کردن اهداف می‌باشد. در واقع برنامه‌ریزی موجب می‌شود تا شخص شناخت بیش‌تری نسبت به خود و اهدافش پیدا کند و آن‌ها را دسته‌بندی کند. اهداف به دو دسته‌ی بلندمدت و کوتاه‌مدت تقسیم می‌شوند: اهداف کوتاه‌مدت شامل اهداف ماهانه، هفتگی و روزانه مانند امتحان‌های کلاسی و حل تمرین و رفع اشکال می‌شود و اهداف بلندمدت شامل اهداف سالیانه مانند معدل در پایان سال تحصیلی، انتخاب رشته و یا کسب نمره‌ی عالی در درس‌ها می‌باشد. اما در نهایت برنامه‌ای که باید مرحله به مرحله اجرا کنید، همان برنامه‌ی کوتاه‌مدت( برنامه‌ی هفتگی) شما می‌باشد. چون اگر در اجرای برنامه کوتاه‌مدت موفق شوید، به اهدافی که در برنامه‌ی بلندمدت خود داشته‌اید، رسیده‌اید.
  زمان‌بندی اهداف کوتاه مدت و بلند مدت
برای اهداف خود زمان تعیین کنید؛ مثلا ببینید برای خواندن یک درس برای امتحان و پرسش‌های هفتگی چقدر زمان لازم احتیاج دارید و در چه روزی آن را تمام خواهیدکرد. پس از این مرحله باید زمان استراحت و خواب خود را تنظیم کنید. این برنامه‌ریزی ممکن است در ابتدا خیلی سخت به نظر رسد، اما با تمرین و تکرار می‌توان نتیجه‌ی عالی گرفت.
  مطالعه‌ی دروس به صورت موازی
خیلی از دانش‌آموزان در برنامه‌ریزی تمرکز خود را فقط برروی یک یا دو درس می‌گذارند. این اشتباه بسیار بزرگی است، زیرا ذهن از خواندن مطالب تکراری خسته می‌شود. وقتی تمام دروس خود را به‌طور هم‌زمان پیش می‌برید، باعث می‌شود در مطالب درسی تنوع داشته باشید. مثلا اگر در مدت یک هفته فقط یک ‌سری دروس خاص را مطالعه کرده و درس‌های دیگر را کنار بگذارید، نه تنها موجب خستگی ذهن و بی‌رقبتی‌تان می‌شود، بلکه بازده یادگیری شما را نیز کاهش می‌دهد. اما اگر مطالعه‌ی درس‌ها را به صورت موازی پیش ببرید، یعنی دو یا سه درس را برای مدت زمان معین مطالعه کنید، تنوع مطالب باعث می‌شود تا از خستگی ذهن‌تان جلوگیری شود و اشتیاق و بازده مطالعه را افزایش دهد.
  رعایت تناسب دروس
علاوه بر تنوع، دروس باید با هم تناسب داشته باشند. مثلا وقتی دو درس ریاضی و علوم را هم‌زمان با هم مطالعه می‌کنید، ذهن خسته می‌شود. بهترین روش، ترکیب دروس عمومی و اختصاصی می‌اشد.
  بازخورد گرفتن از برنامه
بعد از اجرای برنامه در طول هفته، باید فعالیت های خود را ارزیابی کنید و ببینید که چقدر به هدف‌ کوتاه‌مدت‌ خود نزدیک شده‌اید و طبق برنامه پیش رفته‌اید. این مسئله باعث می‌شود که ضعف‌های برنامه‌ی‌تان زودتر مشخص شود. بدین ترتیب برنامه‌ی هفته‌ی بعد را با توجه به روحیات و شرایط خود و نزدیک تر به توانایی‌های‌تان می‌ریزید.
در مقاله‌ی بعدی سعی می‌شود که در رابطه با نحوه‌ی برنامه‌ریزی صحبت شود، تا بتوانید به کمک این مقاله و برنامه‌ریزی صحیح و دقیق به اهدافتان برسید.عاطفه قاضی نظام 
مشاور پایه متوسطه ا و 2
 واحد مشاوره دفتر مرکزی مبتکرانجستجو