تاریخ: 1398/05/24 نمایش: 15911 مرتبه تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)
چطور پاره وقت‌های طلایی را مدیریت کنیم؟

چطور پاره وقت‌های طلایی را مدیریت کنیم؟مدیریت زمان، پازل گمشده زندگی ماست که با کمک «بولت ژورنال» ابزاری برای مدیریت زمان و ارائه گزارش زنده از زندگی، ما را قادر می‌سازد تا با ایجاد نظم، به اهدافمان برسیم.

شاید شما هم در این روزگار کم حوصله و عجول، بخواهید درس بخوانید، هنر مورد علاقه تان را دنبال کنید و شغل پردرآمد داشته باشید و ضمنا در خانه خودتان هم فردی مفید و موثر باشید. اما  وقت تان کافی نیست و خیلی از اوقات به همه کارها نمی رسید و از پرکاری وشلوغی گله می‌کنید. اینجاست که علم مدیریت به کمکتان می آید و با ارائه «برنامه ریزی» مناسب و درخور حالتان، آرزوهای پراکنده را در طول زمان جمع می‌کند و شما را به خواسته هایتان می رساند.
بولت ژورنال ، وسیله ای برای برنامه ریزی
رایدر کرول، فردی بود که برای خاتمه دادن به اختلال تمرکز و بیش فعالی خود، دفتری برای برنامه ریزی طراحی کرد که بعدها با استقبال دوستانش، بولت ژورنال نام گرفت. بولت ژورنال در واقع دفتری است که هرکس بر اساس کارها و نیازهایش، آن را طراحی می کند تا بتواند مطابق با سبک زندگی خود، با برنامه ریزی مناسب، به «اهداف»  مشخص دست یابد. رایدر می گوید: بولت ژورنال به شما کمک می کند تا گذشته  خود را مرور کنید، حال را سر و سامان بدهید و برای آینده برنامه بریزید.
مزایای بولت ژورنال
انعطاف پذیر است وهر کسی می تواند هرچه را که دوست دارد، کم یا زیاد کند.
دست ساز است و امکان خلاقیت و حال خوب به فرد میدهد.
شخصی سازی می شود، بنابراین به درد دیگران نمی خورد.
چون همه چیز را می نویسیم، جامع و کامل بوده و ذهن را قوی می کند.
چگونه بولت ژورنال بسازیم؟
چون هدف اصلی بولت ژورنال راحت تر کردن زندگی انسان است، داشتن یک دفتر و خودکار و هدف و آرمان، برای درست کردن آن کافیست. کلمه بولت ژورنال به معنای دفتر نقطه ای است. اما شما می توانید در هر دفتر سبک و قابل حملی که با کاغذ متناسب با ماژیک یا روان نویس یا خودکار بتهیه شده باشد، برنامه تان را بنویسید و این دفتر را همیشه همراه داشته باشید.
برنامه ریزی کلی
1- این مرحله مهم ترین مرحله ی بولت ژورنال درست کردن است.  زیرا در این جا باید «هدف گذاری» کنید و بگویید که  میخواهید با برنامه ریزی در این دفتر به چه جیزی برسید. 
2- فهرست، تقویم ۶ماهه، تقویم هر ماه، هدف های هر ماه، تقویم هفتگی، اتفاقات روزانه و تعیین نمره برای انجام برنامه ها  و کد گذاری را در ابتدای دفتر بنویسید. 
3- کدگذاری: علامت های مختلفی برای مدیریت بهتر برنامه هاوجود دارد. مثلا * به معنی کار مهم و × به معنای کنسل شدن اون کار و « به معنی انتقال به آینده، استفاده می شوند اما توصیه می شود هر کس علامت های خود را طراحی کند.
4- مدیریت : هر روز باید زمانی را برای مدیریت کارهای انجام شده اختصاص دهید و به میزان رضایتمندی خودتان از کارها، نمره ای بین 0 تا 5 بدهید.
اهداف سالیانه
در ابتدا اهداف سال خود را معلوم کنید و در یک صفحه بنویسید. مثلا میخواهید تا آخر سال 98 به چه چیزهایی برسید و چه کارهایی انجام دهید. همچنین میتوانید با برنامه ریزی دقیق تر برای هر ماه از سال نیز یک هدف را تعیین کنید.
برنامه ریزی ماهانه
اول هر ماه، صفحه ای را برای همه ی کارهایی که میخواهید در آن ماه انجام بدهید، درست کنید و در پایان، بخشی را خالی بگذارید تا آخر ماه گزارش بدهید که  که کدام کارها انجام شد و کدامیک باقی مانده و به چه علت.
درست کردن یک تقویم بزرگ از روزهای هر ماه با ذکر تاریخ هم ایده خوبیست که می توانید جلسه ها و اتفاق های مهم هر روز را در  محل مربوط به آن بنویسید و در برنامه ریزی های هفتگی از آن استفاده کنید. 
 برنامه ریزی هفتگی
صفحه ی برنامه ریزی هفتگی از رایج ترین و مهم ترین صفحات بولت ژورنال است. در این صفحه روزهای هفته و کارهایی را که می خواهید در آن هفته یا در روز خاصی انجام شود، یادداشت کنید و هر کدام که انجام شد، علامت بزنید.
برنامه ریزی روزانه
این صفحه کاربردی ترین صفحه ی بولت ژورنال است که باید مرتب رصد شود. دراین صفحه روزهای هفته را با ذکر تاریخ  و کارهای مربوط به هر روز یا کل هفته را نوشته و هروقت کاری انجام شد، علامت می زنید. اگر در همین صفحه هم بخشی را  به کارهای احتمالی هفته ی آینده اختصاص دهید، خوبست. چون غیر منتظره ها  را می توانید دراین جا بنویسید و بعدا به صفحه ی خودش منتقل کنید. 
 عادت های روزانه
لیستی از کارهایی که میخواهید بعنوان یک صفت خوب در خودتان نهادینه کنید، در این صفحه یادداشت کنید. مثل مرتب مسواک زدن، کتاب خواندن روزانه، ورزش کردن، یاد گرفتن یک زبان  و یا هر چیزی که در طول زمان تبدیل به عادت می شود. 
صفحه حال من
این صفحه ، صفحه شطرنجی بزرگی است که طولش را ماه های سال و عرضش را تعداد روزهای ماه تشکیل می دهد و پوشیده شده  از رنگ هایی که حال و هوای تان را گزارش می کند. این شطرنج ها را هر روز  بنا بر احوال خوش یا نا خوشتان رنگ کنید. مثلا رنگ نارنجی می تواند خوشحالی و رنگ خاکستری روزهای غم را روایت کند. می توانید برای روزهایی که کارهای مفید زیادی انجام دادید، هم رنگ خاصی را انتخاب کنید.
ایده ها
نوشتن ایده ها  در صفحه اختصاصی بولت ژورنال، شامل تغییراتی است که مایلید در آینده در زندگیتان ایجاد کنید. مثلا استفاده از فلان سایت برای تقویت زبان یا ایده ی اضافه کردن فلان صفحه به بولت ژورنال بعدی.
لیست ها
 شامل لیست هایی از انجام نشده هاست. لیست خرید، لیست فیلم ها، لیست آدم هایی که باید ببینیم، لیست شهرهایی که هنوز نرفتیم و ...
کتاب ها و فیلم ها
داشتن صفحه ای که شما را به خواندن کتاب  و دیدن فیلم  تشویق کند ،یک ایده جذاب برای ارتقا دانش است. مانند تهیه یک لیست از نام کتاب و فیلم های توصیه شده به شما برای وقتی که مایل به تهیه آن ها هستید. همچنین در این صفحه می توانید گزارشی از کتاب و فیلم هایی که دیدید و خواندید، بنویسید و یا جلوی نام هریک، نظر و انتقادتان را یادداشت کنید.  
ساعت خواب
برای منظم کردن ساعت خواب یا سحرخیز شدن حتما از این صفحه استفاده کنید. صفحه را به اندازه ی تعداد روزهای ماه تقسیم بندی کنید و هر شب ساعت های خوابتان را رنگ کنید یا علامت بزنید. سعی کنید هر روز نسبت به روز قبل زودتر از خواب بیدار شوید یا شب ها زودتر بخوابید . مصور کردن ساعت های خواب روی کاغذ، کمک می کند تا درک بهتری از الگوی کلی خوابتان داشته باشید و بفهمید مشکل از کجاست.
تولد ها
این صفحه مثل یک تقویم کوچک است تا در آن تاریخ تولد های مهم را  یادداشت کنید. کنار تاریخ ها می توانید ایده هایی را که برای کادو دادن به هر شخص دارید، بنویسید.
خلاصه برای بهتر شدن باید تغییر کنیم. پس از تغییر نترسیم و سبک های جدید را امتحان کنیم.


منبع: تبیان

امتیاز بندی
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian