تاریخ: 1395/05/03 نمایش: 61446 مرتبه تعداد امتیاز: 5   (Article Rating)
گفتگوی ایرانیان و مدیر عامل مبتکران در اختتامیه ششمین دوره المپیاد ریاضی نوجوانان ایران

 گفتگوی ایرانیان و مدیر عامل مبتکران در اختتامیه ششمین دوره المپیاد ریاضی نوجوانان ایران


نیازی به رقابت نداریم چرا که بخش اصلی کار ما «تعلیمی» است/در صدد مهیا کردن اعزام دانش آموزان ممتاز مبتکران به المپیاد های خارجی هستیم.

 

ایرانیان_یحیی دهقانی در خصوص رقابت شرکت مبتکران با دیگر موسسات آموزشی گفت: ما نیازی به رقابت نداریم چرا که بخش اصلی کار ما «تعلیمی» است. لذا ما فقط استعداد یابی و راهنمایی می کنیم تا استعدادهای درخشان توانمندتر از پیش باشند و آنان را به مراکز علمی آموزشی معرفی می کنیم.
به گزارش شبکه خبری «ایرانیان»،مراسم اختتامیه و اهدای جوایز ششمین دوره المپیاد ریاضی نوجوانان ایران،  روز پنجشنبه 31 تیرماه 1395 در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب از ساعت 15 لغایت 19 با حضور تنی چند از چهره های ماندگار علمی کشور، مدیران وزارت آموزش و پرورش، مدیران و دبیران مدارس، والدین و دانش آموزان برگزیده کشوری و استانی برگزار شد.
یحیی دهقانی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آموزشی فرهنگی انتشاراتی مبتکران درحاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگاران گفت:  موسسه مبتکران از شش سال قبل، پایه گذاری این المپیاد را برعهده داشته است و دانش آموزان ممتاز کلاس های ششم، هفتم، هشتم و نهم قادربه حضور در این المیپاد هستند.
وی افزود:هدف ما از راه اندازی این المپیاد این است که دانش آموزانی که استعداد فوق العاده ای در ریاضی دارند شناسایی شوند و این استعداد تقویت بشود  و شاهد فراهم شدن زمینه ها برای استفاده از این استعدادها در مسابقات بین المللی باشیم.
 رئیس هیئت مدیره شرکت آموزشی فرهنگی  انتشاراتی مبتکران با اشاره به  مساله تحریم ها و مشکلاتی که درعرصه بین المللی بین ایران و سایر کشورها وجود دارد گفت:قرار بود این المپیاد که موسسه مبتکران آن را پایه گذاری کرده با حضور دانش آموزان از کشورهای دیگر همراه شود اما متاسفانه هنوز درگیری کشورها با ایران همچنان وجود دارد و  مسئله تحریم ها چنین اجازه ای نمی دهد که بتوانیم از حضور دانش آموزان دیگر استفاده کنیم هر چند امسال مکاتبات مان با کشور آلمان  را زیاد کردیم ، حتی نمونه سوال های مبتکران را برای آنان ارسال کردیم که مورد پسند آنان نیز قرار گرفت  اما با توجه به اینکه ما یک موسسه خصوصی هستیم و از حمایت دولتی هم برخوردار نیستیم  بنابراین اگر بخواهیم به صورت مستقیم برای اخذ ویزا اقدام کنیم مشکل داریم  و هنوز راه حلی پیدا نکرده ایم ،اما قرار بر این است در اولین فرصت در صورت رفع مشکلات  این اتفاق مبارک بیفتد و ما تلاشهای خودرا در این راستا انجام خواهیم داد.
وی در ادامه تاکید کرد: در نمایشگاه بین المللی کتاب و سایر نمایشگاه ها اتحادیه ها برای گرفتن ویزا اقدام می کنند مثلا اتحادیه ناشران برای حضور یک انتشارات در نمایشگاه کتاب خارج از کشور مقدمات را فراهم می کند ولی ما برای حضور دانش آموزان در المپیاد خارجی، نه  اتحادیه ای داریم و نه آموزش و پرورش حمایت می کند.
مدیرعامل شرکت  آموزشی فرهنگی انتشاراتی مبتکران افزود: اگر مساله تحریم ها حل شود حتما موفق خواهیم شد تا المپیاد مبتکران را همچون دیگر المپیادهایی که در دنیا وجود دارند به گونه ای برگزار کنیم تا دانش آموزان کشورهای دیگر هم قادر به شرکت در المپیاد مبتکران باشند چرا که المپیادهای ما به لحاظ کیفیت، بالاتر از بسیاری از المپیادهای دنیا قرار دارد.
یحیی دهقانی با اشاره به موفقیت های مدال آوران المپیادهای مبتکران در دیگر مسابقات ریاضی گفت: خوشبختانه اکثر دانش آموزانی که در دوره های قبلی مبتکران ، شرکت کرده بودند و هر گاه در مسابقاتی که از سوی سازمان ها و موسسات کشور و یا آموزش و پرورش برگزار شده توانستند بهترین رتبه ها را کسب کنند. این درحالی است که آنان نیز درالمپیادهای خارج از کشور هم با دست پر به کشور بازگشتند.
رئیس هیئت مدیره شرکت آموزشی ،فرهنگی انتشاراتی مبتکران ، با اشاره به یکی از ویژگیهای شرکت مبتکران و استقبال دانش آموزان برای حضور در مسابقات این شرکت آموزشی فرهنگی  گفت: یکی از دلایلی که مدارس ممتاز کشور در المپیاد مبتکران شرکت می کنند این است که ما در طراحی سوالات المپیاد سعی می کنیم از مفاهیم ریاضی استفاده کنیم و با توجه به اینکه معمولا برای حل مسائل ریاضی فرمول لازم است اما ما از «فرمول»  استفاده نمی کنیم ،بچه ها فقط استعداد منطق ریاضی را بلد باشند.
دهقانی در پاسخ به سئوالی پیرامون  حمایت سازمان آموزش و پرورش از فعالیتهای علمی آموزشی مبتکران گفت: معمولا آموزش و پرورش در جریان کار مبتکران قرار دارد  و ما حتی در اختتامیه ششمین دوره المپیاد ریاضی نوجوانان از بعضی از مدیران آموزش و پرورش هم دعوت کردیم اما به نظرمی رسد با توجه به سیاست هایی که در دولت  وجود دارد دولت ها به دلیل اینکه ممکن است چنین حمایت هایی شبهه ناک باشد  و باعث ایجاد رانت خواری بشود به سمت  حمایت از بخش خصوصی نمی آیند،باید گفت فعلا این امکان وجود ندارد.
وی در خصوص سختی و جذابیت ریاضی نیز گفت: معمولا کسانی که ریاضی را درس سختی عنوان می کنند از جذاب بودن  و لذت بخش بودن ریاضیات نیز سخن می گویند چون هنگامی که وارد دنیای ریاضیات می شوند و آن را می فهمند برایشان لذت بخش و جذاب خواهد بود..
مدیرعامل شرکت آموزشی فرهنگی انتشاراتی مبتکران گفت: در صدد مهیا کردن سفر دانش آموزان ممتاز مبتکران را به صورت تیمی در المپیاد های خارجی هستیم  و اگر قادر به این کار باشیم حتما هزینه های آن را هم برعهده خواهیم گرفت اما تاکنون نتوانستیم تیمی را ارائه دهیم و هر زمانی هم که می خواستیم تیمی را به کشورهای دیگر اعزام کنیم متولیان دولتی از ما خواستند اول در آزمون های آنان شرکت کنیم که البته ما چنین شروطی را تاکنون نپذیرفتیم.
وی در مورد رقابت شرکت مبتکران با دیگر موسسات گفت: ما نیازی به رقابت نداریم چرا که بخشی از کار ما «تعلیمی» است. لذا ما فقط استعداد یابی و راهنمایی می کنیم تا استعدادهای درخشان توانمندتر از پیش باشند و آنان را به مراکز علمی آموزشی معرفی می کنیم.
 مدیرعامل شرکت آموزشی فرهنگی انتشاراتی مبتکران، محوریت اصلی المپیاد مبتکران را در ارتباط با « مدرسه» ذکر کرد و یادآور شد: ما معمولا خیلی با اولیاء دانش آموزان سروکار نداریم مگر اینکه خود اولیاء، فرزندانشان را به ما معرفی کنند لذا ارتباط ما بیشتر با «مدارس» است.
یحیی دهقانی المپیاد ریاضی مبتکران را دارای چهار مرحله ذکر کرد و گفت: مرحله اول بحث گزینش دانش آموزان توسط مدارس است که بعد از این گزینش آنان وارد مرحله اول آزمون ما می شوند که طبق تقویم سالانه ما در هفته اول اسفند برگزار می شود که ما در این آزمون معمولا حدود 10 تا 20 درصد از دانش آموزان را برای مرحله دوم انتخاب می کنیم که مرحله دوم ما هفته اول اردیبهشت ماه برگزار می شود.
وی با بیان اینکه بعد از اینکه دانش آموزان رتبه های اول و دوم مشخص شدند آنان به مرحله اختتامیه و اهدای جوایز که مرحله چهارم نامیده می شوند معرفی می شوند و ما در این مراسم از آنان تقدیر می کنیم اظهار داشت: یکی از ویژگی های المپیاد مبتکران در مراسم اختتامیه ، فقط تقدیر از دانش آموزان ممتاز و مدال آور نیست بلکه ما معتقدم درموفقیت این دانش آموزان ، عناصر و عوامل دیگری مثل مدیران مدارس ، معلمان ، پیشکسوتان ریاضی نیز موثر بودند لذا در مراسم اختتامیه نیز از این عزیزان هم تقدیر می کنیم. ضمن اینکه ما در این مراسم، معمولا از چند نفر از اولیاء که فرزندان آنان دو سال متوالی رتبه ممتاز کشور را کسب کردند نیز تقدیر و تجلیل خواهیم کرد.
وی در خصوص  حمایت از برندگان المپیادهای مبتکران گفت: ما علاوه بر اینکه در مراسم اختتامیه المپیادهای مبتکران به برگزیدگان جوایز اهدا می کنیم، آنان را نیز به عضویت باشگاه مبتکران در می آوریم تا بتوانند از امتیازهایی در خصوص خرید کتاب و محصولات موسسه مبتکران برخوردار شوند.
بنابر این گزارش در پایان مراسم ،برگزیدگان ششمین دوره المپیاد ریاضی نوجوانان ایران معرفی و از آنان تقدیر به عمل آمد.


منبع: ایرنیان


امتیاز بندی
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian