تاریخ: 1397/02/10 نمایش: 1522 مرتبه تعداد امتیاز: 1   (Article Rating)
۱۵۲ هزار ثبت‌نام قطعی برای دریافت بن کارت

۱۵۲ هزار ثبت‌نام قطعی برای دریافت بن کارت


سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران از ثبت نام قطعی ۱۵۲ هزار و ۴۱۴ دانشجو برای دریافت بن کارت خبر داد و گفت: سامانه رصد بن کارت از امروز آغاز به کار کرده است.

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران پیش از ظهر دیروز یک شنبه 9 اردیبهشت ماه باحضور محسن جوادی رئیس نمایشگاه، امیرمسعود شهرام نیا قائم مقام نمایشگاه کتاب، همایون امیرزاده سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران، یحیی دهقانی معاون اجرایی نمایشگاه  و حسین صفر مدیر کمیته اجرایی در موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی برگزار شد.
امیرزاده سخنگوی سی‌‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران در این نشست در سخنانی گفت: من امروز از دو بعد حمایتی و نظارتی نمایشگاه سخن خواهم گفت. در بعد حمایتی و نظارتی برنامه‌های ما قائل به وجود آیین نامه است. در بعد حمایتی‌، معاونت فرهنگی وزارت ارشاد از دو سال گذشته تا به امروز در جهت تقویت زیرساخت‌ها و اصلاح یارانه‌ها اقداماتی انجام داده است. از جمله در نمایشگاه کتاب تهران که شاهد ایجاد سازوکاری بودیم تا بتوان این یارانه اندکی را که در اختیار وزارت ارشاد قرار می‌گیرد، به خوبی ساماندهی کرد. جمعیت هدف این یارانه 5 میلیون دانشجو است که اگر به هر کدام 50 هزار تومان هم داده شود، 250 میلیارد تومان می‌شود،‌ یعنی دو برابر بودجه کل معاونت فرهنگی. از این میان تنها 8 میلیارد تومان در اختیار وزارت ارشاد قرار دارد که فقط دو درصد از جمعیت هدف را با این یارانه در اختیار می‌توانیم تحت پوشش قرار دهیم.
وی ادامه داد:‌ ما نیز قبول داریم که پرداخت 10 تا 50 هزار تومان برای هر دانشجو در سالهایی که کتاب قیمت متعادل‌تری داشت، قابل فهمتر بود. اما توانایی اعتبار مالی ما در همین حد است. در مجموع  152 هزار و 414 نفر موفق شدند ثبت نام قطعی برای دریافت  بن کارت دانشجویی داشته باشند، استحضار دارید که برای اولین بار دو روش تکمیلی برای دریافت بن کارت اضافه شد که در جهت بالا بردن ضریب ایمنی و کاهش میزان تخلفات بسیار مثمرثمر بود. یکی استفاده از کارتهای هوشمند ملی و دیگر روش nfc . در مجموع 39 هزار و 880 نفر از طریق کارت ملی هوشمند و 5 هزار و 102 نفر از طریف  nfc و 107 هزار و 432 نفر از طریف فیزیکی در سامانه ثبت نامه بن کارت ثبت نام کردندT اعتباری که به این منظور تحقق یافت قریب به 7 میلیارد تومان است.
مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد گفت: در بحث اهل قلم نیز 10 هزار نفر از اهالی قلم به بهانه نمایشگاه کتاب بن کارت 250 هزار تومانی دریافت خواهند کرد. اعتبار کل این یارانه دو میلیارد و 56 میلیون تومان است. در حوزه فعالیتهای حمایتی همچنین شاهد تجهیز و نوسازی کتابخانه ها خواهیم بود. 1500 واحد آموزشی با انتخاب وزارت آموزش و پرورش و با مشارکت مدارس تجهیز خواهند شد. یک میلیارد و 500 میلیون تومان به این امر اختصاص پیدا خواهد کرد.
امیرزاده با اشاره به بن کارتهای مشارکتی نیز گفت: موسسات، سازمان‌ها، نهادها و کتابخانه‌های عمومی دانشگاه‌ها نیز برای دریافت بن کارت مشارکتی اقدام کردن که از این میان 31 درخواست تاکنون نهایی شده و 70 درخواست در نوبت انتظار برای بررسی هستند. به طور متوسط سهم مشارکت معاونت فرهنگی در این زمینه 25 درصد بوده است که برای نمایشگاه در مجموع 4 میلیارد تومان سهم آوری کرده است. به عبارت دیگر مجموع آورده سازمان‌ها برای خرید کتاب از نمایشگاه کتاب تهران بیشترین میزان آورده به نمایشگاه کتاب تهران است که به گردش مالی نمایشگاه کمک بزرگی می‌کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعلیق آرای نمایشگاه قبلی گفت: اصل موضوع این بود که هیچ کدام از آراء نقض نشده است بلکه به برخی ناشرانی که مکرراً با اخذ تعهدات لازم تقاضای حضور در نمایشگاه کتاب تهران و یک فعالیت سالم اقتصادی داشتند، فرصتی داده شد. تصمیم گرفته شده فرصت مجددی داده شود با این قید که اولا مجموعه کسانی که شاکی خصوصی دارند اقدام به تکثیر غیرمجاز کرده و یا ترجمه‌های غیرمجاز منتشر کردند در دایره این شمولیت قرار نگیرند. همچنین با این سیاست توانستیم آرایی که صادر کردیم دارای اثر بیشتری کنیم چرا که اگر این آرا به صورت عادی درنظر گرفته شده بود این ناشران تنها  تا نمایشگاه سی و یکمین محکوم بودند اما با این تعلیق اثر آرای صادره تا نمایشگاه سی ودوم ادامه یافته است.
سخنگوی سی و یکمین نمایشگاه تهران از آغاز فعالیت سامانه رصد بن در نمایشگاه از امروز خبر داد و گفت: سامانه رصد ناظر براین است که تمامی تراکنشهایی که از دستگاه‌های پز انجام می‌شود را بررسی و ساماندهی می‌کند این یک هشدار جدی به برخی افراد است که ممکن است بخواهند سوءاستفاده‌هایی داشته باشند اگرچه ناشران حرفه‌ای تن به این تخلفات نمی‌دهند. این هشدار جدی برای ایجاد آرامش صنفی در نمایشگاه است. همچنین احتمال این وجود دارد که هیئت رسیدگی به تخلفات در همان روزنخست وارد حوزه رسیدگی شود در سالهای گذشته ما دو روز اول را به ناشران فرصت می‌دادیم تا برنامه‌های خود را تنظیم کنند اما امسال از همان روز نخست بررسی‌های دقیق را آغاز خواهیم کرد.
شهرام‌نیا:‌تقویت بعد نمایشگاهی در کناب بعد بین‌المللی
امیرمسعود شهرام نیا رئیس موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران نیز در سخنانی گفت: نمایشگاه کتاب تهران هر روز از ساعت 10 تا 20 در محل مصلی امام خمینی برگزار می‌شود. ساعت نمایشگاه قابل افزایش و تمدید است. مراسم افتتاحیه روز سه شنبه 11 اردیبهشت با حضور رئیس جمهور و با شعار "نه به کتاب نخواندن" آغاز خواهد شد این شعار براساس نظر شورای سیاستگذاری انتخاب شده است و تلاش شده شعار کمک کند به آشتی دوباره مردم به کتاب و با توجه اینکه امسال سال حمایت از کالای ایرانین ام گرفته است طبیعتا کتاب باید بیش از پیش مورد حمایت قرار گیرد. در این راستا تقارن ایام نمایشگاه با میلاد حضرت ولی عصر(عج) روز معلم و چهلمین سال جمهوری اسلامی بهانه‌هایی شد که ما توجه جدی به مقوله کتاب داشته باشیم.
وی افزود: مشارکتهای بیشتر تشکلهای صنفی نشر و واگذاری هرچه بیشتر از جمله برنامه های ما در سالهای آتی است امروز دیگر فعالیت تشکلهای نشر در نمایشگاه جدی شده و امیدواریم کاملا به شکل فرآیندی درسالهای آینده رو به جلو برود.
تقویت دیپلماسی فرهنگی و ایجاد گفتگو بهتر با جهان بر مبنای فرهنگ از جمله برنامه هایی بود که شهرام نیا به آن اشاره کرد و افزود: امسال نیز مانند سال گذشته مهمان ویژه‌ای در نمایشگا کتاب تهران داریم و آن کشور صربستان است که به این منظور مهمانان خارجی بسیاری در نمایشگاه کتاب تهران حضور خواهند داشت علاوه بر آن ما امسال تلاش کردیم از دو رویکرد نمایشگاهی و فرهنگی نیز در کنار جنبه اقتصادی غافل نشویم. علاوه براینکه همزمان علاقه مندیم بعد بین المللی فرهنگی و اقتصادی نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فضای کلی نمایشگاه گفت: نمایشگاه سی و یکمین در فضایی به وسعت 130 هزار مترمربع برگزارمی‌شود. امسال 75 درصد فضاهای اصلی ما زیرسقف رفته اما هنوز با شرایط ایده آل فاصله داریم. علاوه بر بخش عمومی که در تمامی این سالها در فضای مسقف بود بخش اعظمی از ناشران کودک و ناشران خارجی و بین الملل به صورت زیر فضای مسقف رفته اند.
وی همچنین از حضور قطعی 53 کشور در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و گفت: حضور برخی از این کشورها در بخش فروش است که ناشران و یا نمایندگان آنها حضور دارند.همچنین وزیر فرهنگ صربستان نیز در نمایشگاه به همراه یک هیئت 18 نفره حضور خواهد یافت. رئیس نمایشگاه کتاب تورین ایتالیا به همراه هیئتی 4 نفره و هیئت های فرهنگی از آلمان، چین، مجارستان، اتریش، روسیه و عتبات عالیات در نمایشگاه کتاب تهران حضور خواهند داشت. بازار جهانی کتاب فعالتر از سالهای قبل خواهد شد با این تغییر که امسال بخش تصویرگران نیز به بازار جهانی کتاب افزوده شده است. در بخش داخلی برنامه‌ها با ترکیب خوبی پیش رفته و بیش از دو هزارو 50 ناشر حضور دارند، همچنین فعالیت های فرهنگی خوبی پیش‌بینی شده که از آن جمله می‌توان به برگزاری 60 برنامه فرهنگی در سرای اهل قلم، سالن کتاب نما اشاره کرد. گالری هنر نیز آثار 40 هنرمند را هر روز به نمایش می‌گذارد.


منبع:
تسنیم


امتیاز بندی
آغاز توزیع کارت آزمون دکتری از سه‌شنبه 1397/11/29
ثبت نام بیش از ۱۲۷ هزار داوطلب در کنکور 1397/11/28
شناسایی ۶۵ هزار کودک دیرآموز 1397/11/27
ثبت نام کنکور ۹۸ فردا آغاز می‌شود 1397/11/23
جزئیات برگزاری کنکور ۹۸ اعلام شد 1397/11/18
آغاز بازنگری ۳۲ رشته کاردانی فنی و حرفه‌ای 1397/11/17
افزایش ۴۸درصدی جمعیت باسواد کشور 1397/11/16
قابل توجه داوطلبان صعودکننده به مرحله سوم ... 1397/11/15
آغاز ثبت‌نام‌ در کنکور سراسری سال ۹۸ از ۲4... 1397/11/15
مجموعه کتاب‌های هوش و استعداد تحلیلی ششم د... 1397/11/14
ورود ۲۳ هزار معلم جدید به مدارس در سال آین... 1397/11/14
اضافه شدن دروس مهارت افزایی به برنامه درسی... 1397/11/13
احداث کلاس درس تربیت بدنی در مدارس جدید 1397/11/11
وجود سیستم گرمایشی غیرایمن در ۱۳۶ هزار کل... 1397/11/07
راه‌اندازی مدارس اوتیسم در تمامی استان‌ها 1397/11/06
زمان ثبت‌نام و انتخاب واحد دانشگاه آزاد ا... 1397/11/02
آغاز ثبت‌نام رشته‌های بدون کنکور بهمن ماه... 1397/10/30
تهران نیازمند ۱۲ هزار کلاس درس 1397/10/29
شناسایی سالیانه ۶۰ هزار دانش‌آموز دیرآموز 1397/10/27
بیشتر ...
دریافت لوگوی مبتکران
No articles match criteria.
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian