تاریخ: 1398/07/03 نمایش: 3414 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
آغاز غربالگری سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان ابتدایی از آبان‌ماه

 آغاز غربالگری سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان ابتدایی از آبان‌ماه
رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت از برنامه‌های وزارت بهداشت در خصوص غربالگری سلامت دهان‌ودندان هفت میلیون دانش‌آموز در سال تحصیلی جاری خبر داد و گفت: امسال طرح پیشگیری از پوسیدگی دندان در مدارس از اواسط آبان‌ماه آغاز شده و تا پایان سال تحصیلی ادامه خواهد داشت.

 

دکتر حمید صمدزاده در گفت‌وگو با ایسنا،‌ با اشاره به اهمیت سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان،‌ گفت: غربالگری سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان ابتدایی با همکاری مجموعه آموزش‌وپرورش در ۶۲هزار مدرسه شهری و روستایی انجام می‌شود. آموزش،‌ پیشگیری شامل انجام وارنیش فلورایدتراپی،‌ غربالگری و ارجاع به سطوح بالاتر درمانی از جمله کارهایی است که وزارت بهداشت در این زمینه انجام می‌دهد.
وی فعالیت دیگر اداره دهان و دندان وزارت بهداشت را غربالگری دهان و دندان عاری از پوسیدگی دانش‌آموزان پایه ششم ابتدایی معرفی کرد و افزود: سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰هزار نفر از پایه ششم ابتدایی مورد غربالگری قرار گرفتند. در حال حاضر ۶۰ درصد از دانش‌آموزان پایه ششم کشور خدمات مربوط به برنامه دهان و دندان عاری از پوسیدگی را دریافت کرده‌اند. آمار دقیق تعداد دانش‌آموزان امسال ششمی هنوز به دست ما نرسیده است اما، امسال نیز مانند سال گذشته غربالگری‌ها به قوت خود باقی است.
رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت افزود: پس از غربالگری و شناسایی مشکل، دانش‌آموز برای دریافت خدمات بیشتر به سطوح بالاتر ارجاع داده می‌شود و در صورتی که خانواده وی بخواهند به پزشک مورد اعتماد خود رجوع کنند تمام مدارک در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه بسته ارائه خدمت شامل پر کردن دندان،‌ کشیدن،‌ جرم‌گیری در شهرها و روستاهای زیر ۲۰هزارنفر رایگان انجام می‌شود، اظهار کرد: البته وارنیش فلورایدتراپی در تمامی استان‌ها و شهرستان‌ها به شکل رایگان انجام می‌شود اما، خدمات ترمیمی در شهرهای زیر ۲۰هزار نفر با تعرفه دولتی محاسبه شده است. نکته قابل توجه آن است که ۷۰درصد خدمات رایگان است.
صمدزاده ضمن بیان اینکه طرح وارنیش فلورایدتراپی از سال ۹۴ در مدارس آغاز شده است،‌ گفت: این طرح که می‌تواند تا ۲۰درصد پوسیدگی دندان میان دانش‌آموزان را کاهش دهد توانست سال گذشته ۷۰۰هزار دانش‌آموز را پوشش دهد. همچنین سال گذشته ۹میلیون و ۵۰۰هزار خدمت به دانش‌آموزان ارائه شد که در این بین چهار میلیون دانش‌آموز غربالگری شده و به سطوح بالاتر ارجاع داده شدند و یک میلیون و ۵۰۰هزار خدمت ترمیمی نیز به این افراد ارائه شد.
وی افزود: ارائه خدمات شناسایی و غربالگری توسط بهورزان و مراقبین سلامت صورت می‌گیرد و پس از مشاهده مشکلات بیشتر جهت دریافت خدمات درمانی و ترمیمی به مراکز جامع خدمات سلامت ارجاع داده می‌شوند تا دندانپزشکان و بهداشتکاران خدمات مقتضی را ارائه دهند. امسال نیز طرح پیشگیری از پوسیدگی دندان در مدارس از اواسط آبان‌ماه آغاز شده و تا پایان سال تحصیلی ادامه خواهد داشت.
رئیس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت درخصوص تغییر شاخص dmft،‌ تصریح کرد: طبق آخرین اطلاعات این شاخص از ۲/۰۹ به ۱/۸ کاهش یافته است. برخلاف انتظارمان تا افق ۱۴۰۰ به عدد یک نخواهیم رسید، اما می‌توانیم به عدد ۱/۴ برسیم.منبع:
ایسنا


امتیاز بندی
امشب،آخرین مهلت انتخاب رشته دکتری وزارت به... 1399/06/24
امروز آخرین مهلت ثبت‌نام دوره‌های کارشناسی... 1399/06/23
امشب آخرین مهلت انتخاب رشته پذیرفته شدگان ... 1399/06/10
امروز آخرین مهلت ویرایش سوابق تحصیلی کنکور... 1399/06/05
ثبت سفارش کتاب های درسی تا ۱۰ شهریور تمدی... 1399/06/02
زمان انتشار کلید سئوالات کنکور اعلام شد 1399/05/30
آغاز رقابت کنکوری‌ها در سایه کرونا 1399/05/29
اعلام نتایج اولیه کنکور در هفته اول مهر ما... 1399/05/27
کنکور در زمان مقرر برگزار می شود 1399/04/31
نادری: احتمال تعویق در برگزاری کنکور سراس... 1399/04/29
آغاز بازآموزی دروسِ سال قبل، از اول شهریور 1399/04/25
زمان برگزاری آزمون‌های ارشد و دکتری تغییر ... 1399/04/23
آخرین وضعیت برگزاری کنکورها از زبان وزیر ... 1399/04/22
تکرار دروس اول ابتدایی در مدرسه تلویزیونی... 1399/04/10
امروز؛ آخرین مهلت ثبت‌نام اینترنتی کتب در... 1399/04/02
بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور/تعطیلی پنج شن... 1399/04/01
آغاز ثبت‌نام کلاس هفتمی‌ها در مدارس شاهد ... 1399/03/31
آغاز «مدرسه تابستانی» از تیر ماه 1399/03/21
مجموعه کتاب‌های داگلی بغلی برای کودکان 1399/03/16
بیشتر ...
دریافت لوگوی مبتکران
No articles match criteria.
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian