تاریخ: 1398/07/06 نمایش: 4179 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
ضرورت مصرف صبحانه در دانش آموزان

 ضرورت مصرف صبحانه در دانش آموزان
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با تاکید بر ضرورت مصرف صبحانه در دانش آموزان،گفت: عدم صرف صبحانه، یکی از مشکلات شایع در بین دانش آموزان است. دانش آموزانی که بدون خوردن صبحانه به مدرسه می روند، یادگیری و کارایی لازم را ندارند.

 

به گزارش ایسنا دکتر سیدحامد برکاتی افزود: معمولا اگر مدت زمان ناشتایی طولانی شود، نگهداری قند خون در سطحی که مغز قادر به فعالیت خود باشد، دشوارتر  یادگیری و تمرکز حواس مختل می شود اما افزایش نسبی قند خون موجب بهبود عملکرد مغز و یادگیری آنان می‌شود.
وی افزود: دانش آموزان نداشتن وقت را دلیل نخوردن صبحانه عنوان می‌کنند. برای اینکه کودکان سنین مدرسه اشتهای کافی برای خوردن صبحانه داشته باشند، باید شام را در ساعات ابتدایی شب مصرف کنند و تا حد امکان شب‌ها در ساعت معینی بخوابند تا صبح بتوانند زودتر بیدار شوند و وقت کافی برای خوردن صبحانه داشته باشند.
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در ادامه اظهارکرد: والدین باید کودکان خود را به سحرخیزی، ورزش و نرمش صبحگاهی و خوردن صبحانه در محیط گرم خانواده تشویق کنند. غذاهایی مانند فرنی، شیربرنج، حلیم و عدسی اغلب مورد علاقه کودکان این سنین است و از ارزش غذایی بالایی نیز برخوردار و برای صرف در وعده صبحانه کودکان مناسب هستند.
وی خاطرنشان کرد: غذاهایی از قبیل نان و پنیر و گردو، نان و پنیر و گوجه فرنگی، نان و پنیر و خیار، نان و تخم مرغ و گوجه فرنگی، نان و کره مربا، نان و کره و خرما، نان و پنیر و خرما همراه با یک لیوان شیر یک صبحانه سالم و مغذی برای کودکان سنین مدرسه به شمار می‌رود. دانش آموزان می توانند در وعده صبحانه، نان را به عنوان منبع تامین انرژی، پنیر و تخم مرغ را به عنوان منبع تامین پروتئین، شیر را به عنوان منبع تامین پروتئین و کلسیم و کره همراه با مربا یا عسل را به عنوان منابع تامین کننده بخشی از انرژی مصرف کنند.
برکاتی درخصوص تمایل به مصرف غذاهای غیر خانگی توسط دانش آموزان تصریح کرد: مصرف غذاهای غیرخانگی مانند ساندویچ‌ها، سوسیس، کالباس و همبرگر در بین کودکان در سنین مدرسه رایج است. این نوع مواد غذایی معمولا از نظر مواد مغذی به ویژه آهن، کلسیم، ویتامین B 2 ویتامین A و C و اسید فولیک فقیر هستند و در صورتی که جایگزین غذاهای خانگی و سنتی و به‌طور مداوم مصرف شوند، بدن با کمبودهای ویتامینی و املاح که برای تنظیم فعالیت‌های حیاتی بدن مورد نیاز هستند مواجه می شود.
وی ادامه داد: باید به دانش آموزان توصیه شود که در مصرف این نوع غذاها افراط نکنند و در برنامه غذایی خود بیشتر از غذاهای سنتی و معمول خانواده و از چهار گروه غذایی اصلی استفاده کنند البته مصرف ساندویچ‌های سوسیس و کالباس هم چنانچه در منزل تهیه شود (به شرطی که دائمی نباشد) و در کنار آن سبزیجات ضدعفونی شده مثل گوجه فرنگی و کاهو سالم‌تر و کامل‌تر است.
به گزارش وبدا، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با تاکید بر مصرف مواد لبنی از جمله کشک خشک، ماست چکیده، کره، سرماست، سرشیر در رژیم غذایی دانش آموزان گفت: اگر دانش آموزان در شیفت بعد از ظهر مشغول تحصیل هستند، بهتر است حتی الامکان نهار زودتر آماده شود و کودک نهارش را در منزل میل کند و بعد به مدرسه برود اما اگراین امکان وجود ندارد، می‌تواند نهارش را در ظرف مخصوص همراه خود به مدرسه ببرد. از آنجایی که محیط گرم می‌تواند موجب رشد میکروب‌ها شود بنابراین باید نهاری که کودک از منزل می‌برد، سرد بماند، به خصوص اگر گوشت داشته باشد. والدین می توانند غذا را داخل یک ظرف عایق، یا ظرفی که هوا نمی‌تواند به داخل آن نفوذ کند، بگذارند و یک کیسه یخ در آن قرار دهند. سعی شود ظروف غذا حداقل هفته‌ای یک بار با مایع ضدعفونی کننده شسته شود.


منبع:
ایسنا


امتیاز بندی
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد 1399/11/05
زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۰ اعلام شد/پایان کنک... 1399/11/02
امروز آخرین مهلت ثبت نام دوره‌های بدون آزم... 1399/10/24
مبتکران و میچکا کاندیدای جشنواره رشد شدند 1399/10/23
آغاز ثبت نام مرحله «تکمیل ظرفیت»دوره‌های ک... 1399/10/16
آغاز ثبت نام و انتخاب رشته های بدون آزمون ... 1399/10/15
امکان تکمیل ظرفیت دوره های کاردانی نظام جد... 1399/10/10
آغاز انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه آز... 1399/10/09
مهلت ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه ه... 1399/10/06
آغاز ثبت‌نام پذیرش بدون آزمون دانشجو از ام... 1399/09/30
پذیرش 10 هزار نفر داوطلب بورسیه در آزمون‌ه... 1399/09/27
امروز آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون ارشد فراگی... 1399/09/18
اشتباه‌های مصطلح و به ظاهر درست، اما نادرس... 1399/09/16
اسامی پذیرفته شدگان رشته‌های خاص کنکور اعل... 1399/09/10
اعلام نتایج ارزیابی آموزش مجازی دانشگاه ها... 1399/09/02
مهلت ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان بدون آزمون دان... 1399/08/03
منابع کنکور ۱۴۰۰ اعلام شد 1399/07/30
امشب، آخرین مهلت انتخاب رشته کنکوری ها 1399/07/05
انتخاب رشته آنلاین کنکور سراسری و آزاد 99 1399/06/30
بیشتر ...
دریافت لوگوی مبتکران
No articles match criteria.
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian