تاریخ: 1398/11/01 نمایش: 124 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
ابزار پزشکی قابل هضم که با نور در بدن حل می‌شوند!

ابزار پزشکی قابل هضم که با نور در بدن حل می‌شوند!


مهندسان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) یک هیدروژل ابداع کرده‌اند که می‌تواند توسط نور تجزیه شود و در هنگام ورود به بدن می‌توانند طی ۳۰ دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض نور از بین بروند.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان در موسسه فناوری ماساچوست(MIT) به دنبال ساخت ابزار پزشکی پیشرفته‌ای هستند که در بدن انسان حل شده و نیازی به جراحی برای خارج کردن نداشته باشند و در همین راستا فناوری جدیدی را توسعه داده‌اند که با قرار گرفتن در معرض انواع خاصی از نور از بین می‌رود.
این تحقیق می‌تواند به جلوگیری از لزوم انجام جراحی‌های آندوسکوپی تهاجمی کمک کند، چرا که بیماران تنها باید یک کپسول دارای چراغ ال‌.ای‌.دی قابل هضم را ببلعند و سپس این دستگاه با قرار گرفتن در معرض امواج نور در بدن حل می‌شود.
موقعیت‌های بسیاری وجود دارد که ممکن است یک دستگاه پزشکی برای بررسی یا درمان اختلالات مختلف به دستگاه گوارش بیمار وارد شود. به عنوان مثال از یک بالن معده می‌توان برای درمان چاقی از طریق کم کردن حجم معده برای سرکوب اشتها استفاده کرد و پس از شش یا ۱۲ ماه با جراحی آندوسکوپی برداشته شود. در حالی که با این فناوری جدید، دیگر نیازی به انجام جراحی نیست و به بالن در زمان دلخواه نور تابانده می‌شود تا در معده حل شود.
استنت مری نمونه دیگری است که برای مبارزه با تنگ شدن مری به دلیل سرطان یا سایر شرایط استفاده می‌شود و با این فناوری جدید می‌توان از انجام جراحی تهاجمی جلوگیری کرد.
"جیووانی تراورسو" سرپزست این مطالعه گفت: ما در حال ایجاد مجموعه‌ای از سیستم‌ها هستیم که بتوانند در دستگاه گوارش قرار بگیرند و به دنبال راه‌های مختلفی هستیم که بتوانیم بدون نیاز به جراحی، حذف دستگاه‌ها از دستگاه گوارش را انجام دهیم.
وی  و همکارانش با ایجاد نوع جدیدی از هیدروژل حساس به نور به حل این مشکل نزدیک شدند. اساس این ماده یک ژل پلیمری است که حاوی پیوندهای شیمیایی است که توسط نور در محدوده آبی تا فرابنفش قابل تجزیه هستند. این پلیمر با استفاده از اجزای قوی‌تر متشکل از پلی‌آکریل آمید برای ماندگاری بیشتر ساخته شده اما با این وجود، قابلیت تجزیه را توسط نور دارد.
ساختار این ژل را می‌توان تغییر داد تا قابلیت‌های مختلفی را ارائه دهد. استفاده بیشتر از پلیمر حساس به نور در ساخت آن به این معنی است که سریع‌تر تجزیه خواهد شد اما از نظر مکانیکی ضعیف‌تر است. همچنین می‌توان زمان لازم برای تجزیه مواد را توسط منبع نور کنترل کرد، زیرا نور آبی آهسته‌تر تجزیه می‌کند اما ایمنی بهتری نسبت به نور ماوراء بنفش دارد.
این هیدروژل به عنوان بالن معده در معده خوک مورد آزمایش قرار گرفت. سپس یک چراغ ال‌ای‌دی آبی رنگ و قابل هضم به مدت شش ساعت در معده آن قرار گرفت و باعث شد بالن به آرامی تجزیه و در معده خوک حل شود. محققان می‌گویند که این کار با یک چراغ با انرژی بالاتر قادر است هیدروژل را طی ۳۰ دقیقه تجزیه کند.
آنها در آزمایشی دیگر با استفاده از این فناوری جدید موفق به ساخت استنت مری شدند. همانطور که در مورد بالن معده انجام شد، ایده این است که به محض اینکه این ابزارها کار خود را انجام دادند، تجزیه آنها توسط نور انجام شود و وقتی که دیگر حضورشان لازم نباشد، از دستگاه گوارش رد و دفع شوند.
این مطالعه در مجله Science Advances منتشر شده است.


منبع:
 ایسنا


امتیاز بندی
۴۰ تا ۵۰ درصد از حجم کتابهای درسی باید کم... 1398/12/05
امکان صدور «دیپلم المثنی» فراهم شد/ اضافه... 1398/12/01
اعلام مهلت مجدد برای ثبت نام جاماندگان کن... 1398/11/29
جزئیات برگزاری آزمون دکتری اعلام شد 1398/11/28
آمار داوطلبان کنکور ۹۹ به مرز یک میلیون رس... 1398/11/27
مهلت ثبت‌نام کنکور تمدید شد 1398/11/26
امروز آخرین مهلت ثبت نام کنکور 1398/11/24
شرکت بیش از ۲۰۵ هزار داوطلب در کنکور/اعلا... 1398/11/23
تازه‌ترین آمار داوطلبان کنکور اعلام شد 1398/11/20
اعلام شرایط و جزئیات ثبت‌نام کنکور ۹۹/آغاز... 1398/11/16
نحوه دریافت « کد سوابق تحصیلی» داوطلبان ک... 1398/11/16
مرحله دوم ثبت نام آزمون ارشد آغاز شد 1398/11/15
ساخت روزانه بیش از ۳ کلاس درس در تهران 1398/11/14
تحصیل ۳۰ درصد دانش‌آموزان تهرانی در مدارس... 1398/11/13
زنگ انقلاب در مدارس کشور نواخته شد 1398/11/12
دعوت به همکاری در سی‌و سومین نمایشگاه بین‌... 1398/11/07
جزئیات کنکور ۹۹ اعلام شد/آغاز ثبت‌نام از ... 1398/11/07
«اتاق دوست داشتنی من» در راه بازار کتاب 1398/11/05
سومین نشست انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و... 1398/11/02
بیشتر ...
دریافت لوگوی مبتکران
No articles match criteria.
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian