تاریخ: 1399/12/10 نمایش: 235 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
میمون‌های "ساکی" برای رفع خستگی راز بقا تماشا می‌کنند!

میمون‌های "ساکی" برای رفع خستگی راز بقا تماشا می‌کنند!


به نظر می‌رسد که میمون‌های "ساکی"(saki) برای رفع خستگی تلویزیون تماشا می‌کنند و نسبت به تماشای کرم‌ها و صحنه‌های زیر آب علاقه بیشتری نشان می‌دهند و اولویت قائل می‌شوند.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، شرایط قرنطینه در پی شیوع بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ برای همه ما ملال آور بوده است و به سلامت روان ما آسیب وارد کرده است. شاید به این فکر کرده باشید که حیوانات بی‌شماری وجود دارند که سال‌ها است در دام اسارت هستند. تحقیقات قبلی نشان داده است که نگهداری حیوانات در اسارت، اندازه مغز آنها را کاهش می‌دهد و عدم تحریک مغز آنها می‌تواند منجر به رفتاری مانند خاراندن بیش از حد خود و راه رفتن مداوم شود که نشانه‌هایی از افسردگی هستند.
محققان دانشگاه "آلتو" با همکاری باغ وحش "کورکئاساری" واقع در هلسینکی یک راه‌حل بالقوه برای میمون‌های ساکی صورت سفید این باغ وحش یافته‌اند. دانشمندان یک پخش کننده ویدیویی درخواستی ساختند که به میمون‌ها امکان می‌دهد هر زمان که بخواهند با محتوایی که خودشان برای تماشا انتخاب می‌کنند، به تماشای تلویزیون بنشینند.
این مطالعه که در مجله Animals منتشر شده است، توضیح می‌دهد که چطور این حیوانات نخستی کوچک، این پخش کننده ویدیو را انتخاب و کنترل می‌کنند و آنچه را که بیشتر دوست دارند، تماشا می‌کنند. همچنین اینکه این کار چگونه رفتار آنها را تحت تأثیر قرار داده است.
"ایلینا هیرسکی-داگلاس" نویسنده اصلی این تحقیق گفت: ما بسیار علاقه‌مند بودیم که چگونه می‌توانیم به حیوانات توانایی کنترل محیط خود را بدهیم و به خصوص اینکه چگونه آنها بتوانند فناوری را کنترل کنند. به طور معمول، هنگامی که ما از فناوری برای حیوانات استفاده می‌کنیم، از آن بر روی آنها استفاده می‌کنیم و به جای اینکه گزینه کنترل فناوری را به آنها بدهیم، خودمان برای آنها صدا یا فیلم پخش می‌کنیم.
این سیستم در واقع جعبه‌ای است که در باغ وحش قرار داده شده و اساساً یک اتاق تماشای تلویزیون است که به حسگرها و چند دوربین برای ضبط داده‌ها مجهز شده است و میمون‌ها می‌توانند ویدیوهای مورد علاقه خود را با پریدن روی جعبه انتخاب کنند.
فهرستی که میمون‌ها به آنها دسترسی دارند شامل فیلم‌هایی از زندگی در زیر آب، هنرهای انتزاعی و ویدیوهایی از کرم‌ها و جنگل‌ها است.
"ویلما کانکانپا" یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: ما نتایج جالبی گرفتیم. اول از همه، ما فهمیدیم که میمون‌ها به نمایشگر توجه می‌کنند. آنها آن را تماشا و لمس می‌کنند. ما همچنین مشکوک هستیم که آنها اشیای موجود در فیلم‌ها را تشخیص می‌دهند و مثلا در یکی از فیلم‌های که شامل صحنه‌هایی از کرم‌هایی بود که در وعده غذایی روزمره آنها وجود دارد، آنها سعی کردند صفحه تلویزیون را لیس بزنند و حتی به پشت آن رفتند تا ببینند آیا کرم‌ها پشت آن هستند یا نه.
به راحتی نمی‌توان با اطمینان گفت که میمون‌ها کدام ویدیوها را بیشتر دوست دارند. با این حال، به نظر می‌رسد که اولویت آنها با کرم‌ها و صحنه‌های زیر آب است.
علاوه بر این، محققان دریافتند که هنگام مشاهده فیلم‌ها، میمون‌ها خیلی کمتر خود را می‌خارانند. محققان اظهار داشتند که نمی‌توان بین فعالیت‌های خاص و سطح استرس حیوانات ارتباط علت و معلولی ایجاد کرد، اما با این وجود دادن کارهای جدید به آنها برای رفاه حال آنها مهم است..

منبع:
 ایسنا


امتیاز بندی
برگزاری آزمون پیشرفت تحصیلی روز جمعه 27 فر... 1400/01/26
فردا، آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون‌های ورودی ... 1400/01/24
فارغ التحصیلی ۱۰۰ هزار دانشجو معلم تا مهر ... 1400/01/18
تقویم برگزاری آزمون‌های ۱۴۰۰ وزارت علوم اع... 1400/01/14
امروز آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان ارش... 1399/12/25
امروز، آخرین مهلت حذف و اضافه دانشگاه آزاد 1399/12/20
امشب آخرین مهلت ثبت نام کنکور 1399/12/17
امروز آخرین مهلت ثبت نام جاماندگان کنکور 1399/12/13
امروز،‌آخرین مهلت انتخاب واحد دانشجویان دا... 1399/12/06
۶ اسفند آخرین مهلت انتخاب واحد دانشجویان د... 1399/12/02
آغاز ثبت نام آزمون ارشد علوم پزشکی از امرو... 1399/11/29
وبینار رایگان هوش و استعداد ویژه پایه ششم ... 1399/11/21
امکان ثبت نام جاماندگان کنکور فراهم شد 1399/11/21
برگزاری آزمون آنلاین اولین مرحله سومین دور... 1399/11/12
آغاز ثبت نام کنکور از فردا 1399/11/11
آغاز ثبت‌نام کنکور ۱۴۰۰ از هفته آینده/تاثی... 1399/11/08
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد 1399/11/05
زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۰ اعلام شد/پایان کنک... 1399/11/02
امروز آخرین مهلت ثبت نام دوره‌های بدون آزم... 1399/10/24
بیشتر ...
دریافت لوگوی مبتکران
No articles match criteria.
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian