تاریخ: 1400/02/21 نمایش: 151 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
محاسبه رد کربن در تمام امور روزانه با استفاده از یک سیستم محاسباتی

محاسبه رد کربن در تمام امور روزانه با استفاده از یک سیستم محاسباتی


دانشمندان دانمارکی برای کمک به افرادی که به ارزیابی اثرات زیست‌محیطی می‌پردازند یک محاسبه‌گر رد کربن تولید کرده‌اند.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از آی او، محیط زیست و نگهداری از آن به بهترین نحو یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های برخی افراد است. همانطور که افراد به تاثیر انتخاب‌هایشان بر حساب بانکی خود توجه می‌کنند برخی نیز هنگام تصمیم‌گیری برای انجام کاری به تاثیر آن کار بر محیط زیست نیز توجه می‌کنند.
در هلند ۹۰ درصد مردم برای محیط خود بسیار ارزش قائلند و حفاظت از محیط زیست امری مهم برای آنها محسوب می‌شود. اکنون یک "محاسبه‌گر رد کربن" در حال توسعه است تا تأثیر دقیق تصمیمات روزانه افراد بر محیط را نشان دهد. از این محاسبه‌گر حتی می‌توان برای مشاهده تاثیر کربن در انتخاب چیزهای کوچک مانند مصرف بین شیر جو دو سر یا شیر معمولی یا مسافرت در داخل کشور و مسافرت به خارج از کشور استفاده کرد.
این محاسبه‌گر "Exiobase" نام دارد و در حال حاضر توسط محققان دانشگاه "آلبورگ" دانمارک در حال توسعه است. این مولد در حال حاضر نیز کاربردی است اما اکنون محققان در حال ارتقای آن هستند تا این مولد بتواند تاثیر هزاران محصول تولیدی و خدمات مختلف در سراسر جهان را نیز در نظر بگیرد.
"جانیک اشمیت"(Jannick Schmidt) مدیر پروژه و دانشیار دانشگاه آلبورگ گفت: آنچه که ما امیدواریم اتفاق بیفتد این است که بتوانیم توسط آن، تاثیر کربن در هر چیزی را متوجه شویم. ایده‌ این کار جالب است و شما می‌توانید با تلفن همراه خود از آن استفاده کنید.
این محاسبه‌گر به افراد امکان مقایسه تأثیر اقدامات مختلف(به عنوان مثال مسافرت از یک مکان به مکان دیگر) را می‌دهد. همچنین به افراد این امکان را می‌دهد که تاثیر کربن در طول سفر و رفتن به مکان‌های مختلف را مشاهده کنند. همچنین این محاسبه‌گر می‌تواند توسط مشاغل و سازمان‌های دولتی برای تأثیرگذاری در تصمیم‌گیری‌های مقیاس بزرگ‌تر آنها مورد استفاده قرار گیرد.
اشمیت گفت که بیشتر محاسبه‌گرهای اقلیمی اطلاعات ناقص در اختیار افراد می‌گذارند و افراد هنگام انجام کاری نمی‌توانند دقیقا از تاثیر آن بر طبیعت مطلع شوند. اکثر محاسبه‌گر علاوه بر زیست توده، تأثیر ماشین آلات و کاربری زمین را نیز در نظر نمی‌گیرند اما این محاسبه‌گر همه این موارد را بررسی می‌کند. کاربری زمین یا کاربری اراضی به استفاده انسان از زمین گفته می‌شود. کاربری زمین، شامل مدیریت و تبدیل محیط طبیعی یا محیط وحشی به محیط ساخته شده مانند شهرک‌ها و زیستگاه‌های طبیعی مانند زمین‌های زراعی، چراگاهها و جنگل‌های مصنوعی می‌شود. اما محاسبه‌گر یاد شده با اتکا به آمار ملی برای سوخت‌های کربنی تولید شده، تاثیر کربن در تصمیمات اتخاذ شده توسط افراد را محاسبه می‌کند.
از آنجا که محاسبه‌گر منبع باز است، داده‌ها می‌توانند به سرعت اصلاح شوند. به عنوان مثال اگر چین به استفاده از انرژی باد در تولید روی آورد، این کار سریعا در آمار قرار گرفته و داده‌ها تغییر می‌کنند.
اشمیت در این باره گفت: همه چیز در جهان به هم پیوسته است. این بدان معنی است که هر پایگاه داده‌ای قابل بررسی است و اگر افراد بگویند که داده‌ای اشتباه است ما می‌توانیم با توجه به این بازخوردها آن را تغییر داده و در بهبود عملکرد آن تلاش کنیم.

منبع:
 ایسنا


امتیاز بندی
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * رویدادها * اخبار
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian