تاریخ: 1400/10/20 نمایش: 413 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
اثرات مثبت یک آزمایش خون برای افراد مبتلا به سرطان ریه

اثرات مثبت یک آزمایش خون برای افراد مبتلا به سرطان ریه


پژوهشگران آمریکایی، یک آزمایش خون ابداع کرده‌اند که می‌تواند افرادی را که ممکن است از غربالگری سرطان ریه سود ببرند، شناسایی کند.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوزوایز، پژوهش جدیدی که در "مرکز سرطان ام.دی. اندرسون دانشگاه تگزاس"(The University of Texas MD Anderson Cancer Center) انجام شده است، نشان می‌دهد که یک آزمایش خون می‌تواند تعیین کند که چه کسی از غربالگری سرطان ریه سود می‌برد.
ارزیابی شخصی‌سازی‌شده خطر ابتلا به سرطان ریه، یک آزمایش خون را با پنلی متشکل از چهار نشانگر پروتئینی ترکیب می‌کند و یک مدل مستقل موسوم به "PLCOm2012" نیز سوابق مربوط به سیگار کشیدن را مورد بررسی قرار می‌دهد. این پژوهش، شرکت‌کنندگانی مبتلا به سرطان‌های پروستات، ریه، روده بزرگ و تخمدان را شامل می‌شد که حداقل ۱۰ سال سابقه سیگار کشیدن داشتند.
"سم هاناش"(Sam Hanash)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما می‌دانیم که درصد کمی از افرادی که واجد شرایط غربالگری سرطان ریه از طریق سی‌تی‌اسکن هستند، غربالگری را انجام می‌دهند. علاوه بر این، غربالگری با سی‌تی‌اسکن در بیشتر کشورها به راحتی در دسترس نیست. بنابراین، هدف ما طی سال‌های اخیر، ارائه یک آزمایش خون ساده بود که می‌تواند برای تعیین نیاز به غربالگری استفاده شود و آن را بسیار مؤثرتر کند. پژوهش ما برای نخستین بار نشان می‌دهد که آزمایش خون می‌تواند برای تعیین افرادی که ممکن است از غربالگری سرطان ریه سود ببرند، مفید باشد.
هاناش و همکارانش، نوعی آزمایش خون را ابداع کرده‌اند که گروهی از نشانگرهای زیستی را در خود جای داده است. آنها پیشتر این نشانگرهای زیستی را به عنوان عوامل پیش‌بینی‌کننده خطر سرطان ریه شناسایی کرده بودند. آنها از یک آزمایش کور برای ارزیابی عملکرد این پنل در ترکیب با