مشاوره
تاریخ: 1394/12/05 نمایش: 4140 مرتبه تعداد امتیاز: 110   (Article Rating)
برنامه‌‌ریزی و استفاده از فرصت طلائی نوروز

برنامه‌‌ریزی و استفاده از فرصت طلائی نوروز

اکثر دانش‌آموزان با شروع تعطیلات نوروزی از کتاب‌های درسی خود فاصله می‌گیرند و نسبت به انجام تکالیف و مرور درس‌های خود بی‌میل می‌شوند و یا برنامه‌ای برای مطالعه نوروزی خود در نظر نمی‌گیرند. ممکن است شما معتقد باشید که با مطالعاتی که در طول سال تحصیلی داشته‌اید، بهتر است که در این ایام استراحت کنید؛ اما باید بدانید که بسیاری از رقبای شما در این دوران مطالعه خواهند کرد و به طور قطع اگر شما این کار را انجام ندهید از آن‌ها فاصله خواهید گرفت. تعطیلات عید فرصت مناسبی است تا با استفاده از زمان فراغت زیادی که در اختیار دارید به جبران کارهای عقب مانده خود بپردازید. از طرفی داشتن یک برنامه سنگین و غیرواقع بینانه هم نه تنها نتیجه مثبتی در بر نخواهد داشت، بلکه انگیزه مطالعه را از بین خواهد برد. ممکن است برخی از شما تصمیم بگیرید حتی روزهای عید را هم به مطالعه می‌پردازید و در مهمانی‌ها و رفت و آمدها شرکت نکنید. اما باید بدانید که  این فعالیت مداوم، هم خسته کننده است و هم فشار روحی_ روانی زیادی برای شما به همراه دارد. تجربه نشان داده که در ایام نوروز حتی بهترین دانش‌آموزان نیز بدون برنامه منسجم نمی‌توانند به اندازه‌ای که باید، از وقتشان استفاده کنند. مطالب مطرح شده در زیر می‌تواند به برنامه‌ریزی بهتر و مطالعه مفیدتر در این ایام یاری رساند:
اول از همه همواره این نکته را برای خود یادآوری نمایید که درس خواندن در این ایام می‌تواند شما را نسبت به دیگر رقیبان جلو بیاندازد. پس اگر قصد دارید در امتحانات ترم دوم بهتر عمل کنید و معدل بالا در مدرسه داشته باشید، از این ایام به‌خوبی استفاده نمایید.
در رابطه با تعداد روزهایی که می‌توان به دید و بازدید و مسافرت در ایام عید پرداخت، توصیه می‌شود تا حد امکان بیش از 4روز را به این امر اختصاص ندهید تا فرصت کافی برای مطالعه و مروردروس موردنظر داشته باشید. این امر موجب می‌شود تا به اشکالات علمی خود پی‌‌برده و آن‌ها را در فرصت باقی مانده بر طرف کنید. در آن 4 روز، فقط به استراحت و و تفریح در هوای دلچسب بهاری و مهمانی و تمدد اعصاب بپردازید. در این سه روز، به هیچ عنوان مطالعه نکنید. بازی فکری و بحث و جدل نداشته باشید و بیشتر به انجام فعالیت های فیزیکی و گفتن و خندیدن و ورزش و تحرک سبک و استفاده از هوای بهاری بپردازید.
 برنامه درسی گامی مؤثر در داشتن یک نوروز تحصیلی است. به صورت هفتگی و روزانه برنامه خود را تنظیم کنید تا بتوانید از ایام نوروز در جهت پیشرفت درسی‌تان استفاده کنید. از هر برنامه چند نسخه تهیه کنید و در نقاطی که بیشتر رفت و آمد دارید بچسبانید. این باعث می شود تا بیشتر حواستان به برنامه درسی باشد.
 پیش بینی کنید که اساساً در ایام نوروز چند ساعت وقت برای مطالعه دارید و برای مطالعه هر درس چند ساعت می‌توانید اختصاص دهید. به اهمیت هر درس و وضعیت خود در هریک از دروس توجه کنید. اگر هنگام تنظیم برنامه رؤیاپردازی کنید و تصمیمات بلند پروازانه بگیرید نه تنها نتیجه بهتری کسب نخواهید کرد بلکه تمام تلاشی که برای تنظیم برنامه انجام داده‌اید، به هدر خواهد رفت.
 اولین نکته‌ای که باید در برنامه‌تان وجود داشته باشد نگاهی به درس‌هایی است که تا به این‌جای سال خوانده‌اید. آخرین مباحث هر درس را کمی دوره کنید تا درس‌ها یادآوری شوند.
 پس از دوره کردن دروس به سراغ درس‌های جدید بروید. مهم نیست که هنوز در کلاس توسط معلم تدریس نشده است؛ کمی جلوتر از مدرسه پیش بروید و درس را بیاموزید. این باعث می‌شود تا در مدرسه و هنگام آموزش، آن درس بیشتر در ذهن شما حک شود.
 جزوه‌ها و کتاب‌های درسی‌تان را مرور نمایید و تست زدن را فراموش نکنید! پیشنهاد می‌کنم در این ایام حتماً به منابع کمک‌آموزشی و تست‌زنی خود رجوع کنید و ساعاتی از روز را به تست زدن بپردازید.

تهیه و تنظیم: واحد مشاوره دفتر مرکزی مبتکران

برچسب ها: برنامه ریزی برای نوروز, فرصت طلائی نوروز, نوروز
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian