مشاوره
تاریخ: 1393/05/14 نمایش: 1560 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
مراقب این رشته‌ها باشید، بن بست دارند

مراقب این رشته‌ها باشید، بن بست دارند

خیلی از بچه‌ها به‌علت عدم شناخت دقیق رشته‌ها، انتخاب‌های نادرستی انجام می‌دهند که در آینده دردسرساز می‌شوند و در پی آن مشکلات روحی و روانی به بار می‌آید. این بهانه‌ای شد تا محدودیت‌های تحصیل برخی رشته‌ها را به شما معرفی کنیم. خواندن این مطلب را به همه دانش‌آموزان توصیه می‌کنیم.

رشته‌هایی که فقط تا مقطع کاردانی ارائه می‌شوند:
 
کاردانی پیوسته امور دولتی:
دانشجویان پس از دو سال که فارغ‌التحصیلان شدند، می‌توانند در امور اداری، پرسنلی و دفتری در سازمان‌ها و موسسات دولتی انجام وظیفه کنند.
کاردانی پیوسته مدیریت امور دفتری (منشی‌گری):
فارغ‌التحصیل این رشته می‌تواند از طریق آشنایی با اصول و مبانی مدیریت و انجام امور اداری و تقلیل کاغذ بازی‌های بی‌مورد، نقش مهمی داشته باشد.
کاردانی علمی کاربردی خدمات مسافرتی و جهانگردی:
فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند سرپرست امور دفاتر خدمات مسافرتی و جهان‌گردی شوند، برنامه‌ریزی گشت‌های گروهی را بر عهده بگیرند و یا در نقش راهبری و راهنمایی گروه‌های جهان‌گردی و گشت‌های گروهی فعالیت کنند.
کاردانی پیوسته مدیریت هتل‌داری:
دانشجويان این رشته با انواع مؤسسات پذيرايي، معيارهاي انتخاب، شناخت و خريد وسايل و تجهيزات براي موسسات پذيرايي، تقسيم كار ها، رزرواسيون، منوشناسي و منونويسي، شناخت مواد غذايي و انرژي ‎غذايي آن‌ها، چگونگي نگهداري مواد غذايي، تهيه انواع غذاها، پيش غذاها وشيريني‎ها، بهداشت و ايمني محيط آشپزخانه آشنا مي‎شوند.
کاردانی اقتصاد کار و بهره‌وری:
هدف این رشته، تربیت کاردانان و کمک کارشناسانی است که آگاهی و شناخت لازم از نیروی کار و دیگر منابع اقتصادی را به‌دست آورند تا با ارزیابی و تحلیل بهره‌وری کار و منابع و عوامل موثر در استفاده بهینه از منابع، تولید و بهره‌وری را گسترش دهند.

رشته‌های بالا صرفا به‌منظور دسترسی سریع به بازار کار طراحی شده‌اند و نه ادامه تحصیل. به همین جهت کارشناسی ناپیوسته ندارند و فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها تنها با شرکت مجدد در کنکور سراسری یا آزاد می‌توانند ادامه تحصیل دهند.

رشته‌های کاردانی که برای ادامه تحصیل نیاز به تغییر رشته دارند:
کاردانی پیوسته امور مالی و مالیاتی: افراد پس از فارغ‌التحصیلی در این رشته به‌بصورت آموزش نظری و عملی است قسمتی از نیازهای وزارت امور اقتصادی و دارایی را در زمینه‌مالیاتی تامین نمایند.

کاردانی پیوسته امور بانکی: در این رشته شما از اصول بانکداري، حسابرسى داخلى بانک‌ها و حقوق بازرگاني می‌خوانید تا بتوانید در مراکز مالی و بازرگانی مشغول به‌کار شوید.

 برای این رشته‌ها کارشناسی ناپیوسته وجود ندارد:

 اما فارغ‌التحصیلان آن می‌توانند با شرکت در آزمون کارشناسی ناپیوسته رشته حسابداری به تحصیل خود ادامه دهند؛ همچنین در صورت تمایل به شرکت مجدد در کنکور سراسری و آزاد برای کارشناسی می‌توانند همین رشته‌ها یا رشته‌های دیگر را انتخاب نمایند.

 رشته‌هایی که در مقطع کارشناسی به بن‌بست می‌رسند و ادامه‌ آن‌ها در مقاطع بالاتر، شرط و شروط دارد:
 
هوش‌بری: هوش‌بری در صورت تمایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند در رشته‌های پرستاری، آناتومی، فیزیولوژی و دیگر زیر شاخه‌های علوم پزشکی ادامه تحصیل دهند. البته در صورت پذیرفته شدن در این رشته‌ها در کارشناسی ارشد، دیگر از رشته هوشبری خارج می‌شود.

اتاق عمل: درحال حاضر کارشناسی ارشد این رشته وجود ندارد اما قرار است در آینده نزدیک امکان ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد و حتی دکترا نیز برای دانشجویان فراهم شود. دانشجویان در حال حاضر می‌توانند با شرکت در آزمون وزارت بهداشت که اوایل تیر ماه هر سال برگزار می‌شود در رشته‌های آناتومی، فیزیولوژی، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، نانوبیوتکنولوژی، پرستاری (با گرایشات مختلف)، علوم غذایی، تغذیه و ... زیر ادامه تحصیل دهند

علوم آزمایشگاهی: فارغ‌التحصیلان کارشناسی این رشته می‌توانند در گرایش‌های بیوشیمی بالینی،خون‌شناسی، انگل‌شناسی، میکروب‌شناسی، قارچ‌شناسی، ویروس‌شناسی، ژنتیک انسانی، ایمونولوژی، بیوتکنولوژی، فیزیولوژی، سم‌شناسی تا مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ادامه تحصیل دهند.

کارشناسی پروتزهاي دنداني: کارشناسی پروتزهاي دنداني شاخه‌اي از علوم پزشكي است که فقط به‌منظور بازارکار طراحی شده و ادامه تحصیل در آن امکان‌پذیر نیست.

 
پسر خوب، دختر خوب! در انتخاب رشته به‌خصوص رشته‌هایی که محدودیت ادامه تحصیل دارند هشیار و آگاه باشید تا بعدا دچار دردسر نشوید.
 

عاطفه هاشمی

مشاور مبتکران

14 مرداد 93

برچسب ها: انتخاب رشته
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian