مشاوره
تاریخ: 1393/07/01 نمایش: 8876 مرتبه تعداد امتیاز: 159   (Article Rating)
اهمیت و چگونگی مطالعه درس آزمون مبتکران

اهمیت و چگونگی مطالعه درس آزمون مبتکران

 درس آزمون چیست؟
دانش‌آموزانی که در آزمون‌های مبتکران (به صورت انفرادی و یا مدرسه‌ای) شرکت می‌کنند، در درون بسته‌ای که در زمان ثبت نام تحویل می‌گیرند کتابی به اسم درس آزمون برای آن‌ها وجود دارد. درس آزمون مبتکران کتابی است که به عنوان یک کتاب کمک آموزشی و مکمل کتاب درسی در اختیار شما قرار می‌گیرد. این کتاب ادامه یادگیری را برای شما در خارج از مدرسه و کار در خانه را مهیا می‌کند.

تعداد کتاب‌های درس آزمون به تعداد آزمون‌های ثبت نامی شما بستگی دارد. مثلا در پایه هفتم با هشت مرحله آزمون عادی، هشت کتاب درس آزمون دریافت می‌کنید. هر کدام از کتاب‌ها مطابق با بودجه‌بندی آزمون مورد نظر می‌باشد؛ مثلا درس آزمون یک، مطالب بودجه‌بندی آزمون یک را در بر می‌گیرد. (فارسی درس 1 و 2، عربی فصل اول، پیام‌های آسمانی درس‌های 1 و 2 و ...) بنابراین قراردادن نوبت مطالعه درس آزمون در برنامه‌ریزی هفتگی و روزانه شما امری لازم و ضروری است چون هم به یادگیری و مرور بهتر درس‌های‌تان کمک می‌کند و هم باعث آمادگی بهتر شما برای آزمون مبتکران می‌شود.

چگونه درس آزمون را مطالعه کنیم؟
• شما در ابتدای هر درس با نقشه مفهومی درس رو به رو می‌شوید که شامل محتوا، عناوین و زیر عنوان‌های درس است.

•  در مرحله بعد اهداف یادگیری هر درس آمده است که شامل مواردی می‌شود که انتظار می‌رود شما در پایان هر درس آن‌ها را یاد گرفته باشید. در واقع این مرحله یک دور نمای کلی از درس به شما می‌دهد و یکی از مراحل مطالعه تشریحی و یادگیری را شامل می‌شود که همان اشراف بر کل مطالب است.

• قبل از شروع درس بخشی به اسم یادآوری آمده است که ارتباط مطالب جدید با مطالب قبلی آموخته شده را برای یادگیری مطالب جدید توضیح می‌دهد.

• حالا شما به سراغ آموزش درس می‌روید. در این قسمت مطالب درسی برای یادگیری به شما ارایه می‌شود. با توجه به اینکه این مطالب را شما سرکلاس یاد گرفته‌اید می‌توانید به عنوان مکمل یادگیری یا یادگیری بهتر از آن استفاده کنید. بعد از آموزش، تمرین‌ها و مسائلی آمده است که همراه با حل تمرین آموزش هم می‌دهد و به تفهیم بهتر مطلب به شما کمک می‌کند.

• در انتهای درس بخش تمرین را داریم که به شما کمک می‌کند تا با حل آن‌ها با نمونه سوالات مختلف آشنا شوید و یادگیری مطالب برای شما به مرحله ثبات در آید .
در بخش حل تمرین ابتدا تمرین تشریحی داریم که شما موظف به حل تشریحی هستید. می‌توانید راه حل‌های خود را با کتاب مقایسه کنید و اگر مطلبی را یاد نگرفته‌اید با برگشتن مجدد به متن درس، عمل یادگیری را مجدد انجام دهید. بخشی از تمرین‌ها هم به شکل سوال‌های چهارگزینه‌ای یا جاخالی و درست و غلط آمده است.

• در انتهای سوال‌ها هم تعدادی تمرین بدون پاسخ قرار داده شده که به منظور محک زدن یادگیری شما طراحی شده است. اگر در حل این پرسش‌ها با مشکل مواجه شدید می‌توانید از دبیران خود کمک بگیرید.
این توالی منطقی آموزشی که در کتاب درس آزمون رعایت شده است (آوردن نقشه مفهومی، اهداف یادگیری، یادآوری، آموزش، تمرین با پاسخ و ارزیابی بدون پاسخ) در هر درس نمونه بهترین شیوه آموزشی است.  می‌توانید با مطالعه به موقع درس آزمون (بعد از یادگیری درس در کلاس و حل تمرین کتاب در منزل) یادگیری مطالب درسی خود را ثبات بیشتری ببخشید و با کمک همین کتاب، مرحله مرور و آمادگی برای امتحان‌های کلاسی و آزمون‌های مبتکران را انجام دهید.


سمیه عباسی - مشاور مبتکران

 

برچسب ها: آزمون, ارزیابی آزمون, اهمیت آزمون
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian