مقالات سنجش
تاریخ: 1395/10/04 نمایش: 1311 مرتبه تعداد امتیاز: 3   (Article Rating)
شنونده فعال در کلاس درس (بخش 2)

شنونده فعال در کلاس درس (بخش 2)

شنونده فعال بودن برای یک دانش‌آموز در کلاس درس از اهمیت زیادی برخوردار است. بسیاری از آنچه دانش آموزان یاد می‌گیرند مدیون ارتباطات کلامی معلمان است. صرفاً صداهایی را که در کلاس درس می‌شنوید با آنچه فعالانه قصد یادگیری آن‌ها را از طریق گوش فرادادن به سخنان معلمان دارید تفاوت اساسی دارد. گوش کردن عملی شناختی است که طی آن به آنچه شنیده ایم توجه کرده و پیرامون آن به تفکر می‌پردازیم بنابراین طی این فرایند ذهنی به آنچه شنیده‌ایم می‌اندیشیم.
در زیر به آنچه در کلاس درس فرد را به یک گوش فرا دهنده مطلوب و فعال بدل می کند توجه نمائید.

1- هنگام ورود به کلاس به لحاظ ذهنی خود را آماده شنیدن کنید
همه کارهای تعیین شده و خواندن مطالب را کامل کنید. به یادداشت‌هایتان برای ارائه به کلاس درس نگاهی بیندازید. درباره تیترهای آنچه که در کلاس امروز باید بدانید فکر کنید.

2- با انگیزه گوش فرادادن به کلاس وارد شوید
نگرش، بسیار مهم و حائز اهمیت است. با هوشیاری عنوان مفید و مهیجی را برای رغبت بیشتر پیدا کنید. خود را برای آنچه می توانید یادبگیرید متعهد سازید.

3- با هدف گوش کنید
 هنگام ارائه مطلب توسط معلم به امور فوق بیاندیشید تا چیزی که آرزوی تحققش را دارید بدست آورید.

4- با ذهنی باز گوش فرا دهید
آنچه معلم می گوید را بپذیرید. این پرسش مناسبی است که به خود بگوئید در طول مدتی که من با ذهنی باز به کل پیام متمرکزشده بودم چه بدست آوردم؟

5- مراقب و متوجه باشید
به آنچه معلم می گوید متمرکز شوید. سعیتان را بدون توجه به افکار بیهوده و حواس پرتی به کار گیرید. این کار طبعاً به شما کمک می کند خود را در مرکز کلاس دانسته و به گونه ای اساسی از طریق تماس چشمی با معلم رابطه برقرار کنید.

6- شنونده فعالی باشید
ممکن است فکر کنید سریعتر از معلمتان می توانید صبت کنید. این مزیت را برای ارزشیابی و پیش بینی از آنچه قرار است گفته شود موکول کنید. به یادداشت برداری مرتب از آنچه توسط معلم بیان می شود اقدام کنید. مادامی که فکر می کنید سریعتر از معلمتان می توانید صحبت کنید، نمی توانید سرعت یادداشت برداریتان را به گفته های معلمتان برسانید!

7- آماده چالش باشید
گوش کردن را هنگامی که احساس می کنید اطلاعات ارائه شده دشوار هستند متوقف نکنید. در این شرایط اتفاقاً باید بهتر و دقیق تر گوش کنید و تمام تلاشتان را در فهمیدن مطلب ارائه شده معطوف نمائید. از پرسیدن بی میلی از خود نشان ندهید.

8- اشراف و تسلط بر محیط
ممکن است کلاس درس به شدت شلوغ باشد. بسیار گرم و یا سرد باشد، تاریک یا خیلی پرنور. از این گونه مسائل سعی کنید ناراحت نشوید، همواره به نمای تصویر درخشانی بنام یادگیری خیره شوید.

امتیاز بندی
تماس

تلفن تماس با دپارتمان سنجش و ارزشیابی مبتکران:
021
61094126

department@mobtakeran.com

بخش های مختلف دپارتمان سنجش
نظرات، انتقادها و پیشنهادهای خود را درباره بخش های زیر می توانید مطرح کنید.برای این کار از فرم انتهای صفحه استفاده کنید:


دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * دپارتمان سنجش * مقالات سنجش
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian