مشاوره
تاریخ: 1393/05/14 نمایش: 36981 مرتبه تعداد امتیاز: 249   (Article Rating)
یک دانشگاه خاص: دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی

یک دانشگاه خاص: دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی

دانشگاه علوم پزشکی ارتش از جمله دانشگاه‌هایی است که به خوبی شناخته شده نیست و بسیاری از امکانات و محدودیت‌های آن با خبر نیستند. قصد داریم تا در این نوشتار به معرفی این دانشگاه بپردازیم.
 

شرایط ویژه دانشگاه علوم پزشکی سبب شده تا به دلیل برخی مزیت‌ها و محدودیت‌هایی که دارد عده‌ای راغب و برخی مردَد به انتخاب باشند و عده‌ی دیگری نیز به دلیل عدم آشنایی با آن از انتخاب آن محروم شوند.

 این دانشگاه، دانشگاهی دو وجهی است که زیرنظر قوانین ارتش جمهوری اسلامی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اداره می‌شود. این دانشگاه بالاترین مرجع بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دو مجموعه بزرگ ارتش متشکل از نیروهای سه‌گانه زمینی، هوایی، دریایی، هوا پدافند ستاد مشترک می‌باشد. در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی ارتش در رتبه‌بندی کلی دانشگاه‌های علوم پزشکی به‌خصوص از لحاظ امکانات و تجهیزات و سرانه به نسبت تعداد دانشجو در جایگاه بالایی قرار دارد.

شرایط پذیرش:
 برای ورود به این دانشگاه لازم است علاوه بر انتخاب در برگه انتخاب رشته در مصاحبه و معاینات لازم نیز شرکت کرد. پس از معرفی تقریبا 3 برابر ظرفیت، توسط سازمان سنجش آموزش کشور، متقاضیان برای مصاحبه و معاینه به تهران در خود دانشگاه علوم پزشکی ارتش یا دانشکده افسری امام علی (ع) دعوت می‌شوند.

در معاینات جسمانی، چکاپ کامل بدن توسط پزشکان، آمادگی جسمانی توسط تست‌های مختلف ورزشی و آمادگی ذهنی و روانی توسط روان‌پزشکان صورت می‌گیرد. در قسمتی از مصاحبه هم معلومات عمومی، سیاسی، عقیدتی و انگیزه‌های خدمتی ارزیابی می‌شود. تقریبا عده بسیار معدودی از این آزمایش‌ها و مصاحبه‌ها سربلند بیرون می‌آیند! چرا که خدمت در ارتش مستلزم قوانین خاصی است، برای مثال قد زیر 160 یا بالای 190 سانتی‌متر، شماره عینک بالا، پای پرانتزی، اضطراب، دندان‌های پوسیده معمولا مانع ورود به دانشگاه خواهد بود، هر چند رتبه‌ی بسیار خوبی هم کسب کرده باشند! آن‌هایی که از انجام مصاحبه و معاینه‌ها با موفقیت خارج می‌شوند، پس از اعلام نتایج کنکور سراسری در دانشگاه علوم پزشکی ارتش پذیرفته می‌شوند.

شرایط تحصیل:
افراد پذیرفته شده باید بدانند که هم پزشک هستند هم نظامی، یعنی پس از ورود مثل همه‌ی دانشکده‌های نظامی موظف به یادگیری آموزش‌های نظامی مقدماتی هستند و سال "تهیه" خوانده می‌شوند.

 سال های اول، دوم و سوم را با سر دوش‌هایی مخصوص طی می­کنند تا پس از طی 4 سال به درجه ستوان دومی نایل شوند. لازم به ذکر است که دانشجویان در طی این مدت از حقوق و مزایای درجه خود و کمک هزینه‌های تحصیلی برخوردار هستند. از رشته‌هایی که مقطع تحصیلی آن دکترای حرفه‌ای است پس از فارغ‌التحصیلی به درجه ستوان یکمی و سپس به ترتیب به اخذ درجات نظامی طبق مقررات نایل خواهند شد.

قوانین تحصیلی مطابق قوانین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. اما قوانین انضباطی تابع ارتش است. دانشجویان 7 ترم به‌صورت شبانه‌روزی باید در دانشگاه علوم پزشکی ارتش باشند و پس از آن نیز هفته‌ای یک مرتبه به گردان دانشجویان آمار می‌دهند (برگه‌ای که جهت حضور و غیاب امضا می‌شود).

 دانشگاه علوم پزشکی ارتش علاوه بر پذیرش دانشجو در دانشگاه خود تعدادی دانشجو را در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی در سایر دانشگاه‌های علوم‌پزشکی به‌صورت بورسیه داخلی می‌پذیرد. این دانشجویان از لحاظ حقوق و مزایا تفاوتی با دانشجویان غیر بورسیه ندارند فقط دانشجویانی که در دانشگاه ارتش تحصیل می‌کنند موظف هستند با لباس نظامی در محیط دانشکده‌ها و کلاس و هم‌چنین دانشگاه و صبحگاه‌های نظامی شرکت کنند.

هر دو دسته‌ی دانشجویان بورسیه و غیر بورسیه موظف به گذراندن دو اردوگاه نظامی در دو تابستان متوالی هستند که براساس آن نمره‌ی فرماندهی و آموزش‌های نظامی داده می‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی ارتش علاوه بر دانشکده پزشکی دانشکده‌های پیراپزشکی و پرستاری نیز دارد که آن‌ها نیز طبق مقررات به درجات نظامی براساس مدرک تحصیلی نایل خواهند شد. دانشجویان رشته‌ی پزشکی برای امتحان دستیاری با داشتن شرایط ویژه می‌توانند از سهمیه نیروهای مسلح نیز استفاده کنند. کلیه محصلان نظامی پس از فارغ‌التحصیلی به حسب نیاز در نیروهای مختلف ارتش تقسیم و به خدمت مشغول می‌شوند. آن‌هایی که سربازی هم نرفته یا معاف شده‌اند با قبولی در دانشگاه ارتش و به استخدام در آمدن در ارتش جمهوری اسلامی ایران از خدمت وظیفه معاف خواهند شد!

محدودیت‌ها:
کلیه‌ی کسانی که علاقه‌مند به مسافرت‌های خارج کشور هستند باید قید دانشگاه ارتش را بزنند، چرا که از همان ابتدا گذرنامه‌های شما را تحویل می‌گیرند و رفتن به سفرهای خارجی دردسرهای خاص خودش را دارد مگر این‌که صاحب مقاله‌ای باشید یا به کنگره‌ای علمی دعوت شده باشید آن هم البته با سختی‌های خاص خودش! کلیه‌ی پذیرفته‌شدگان دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران از همان روز ابتدای شروع تحصیل به استخدام رسمی ارتش در آمده و موظف هستند برای ارتش خدمت کنند. بیرون آمدن یا انتقال از ارتش به سایر ارگان‌ها بسیار دشوار است.

حرف آخر:
برای انتخاب دانشگاه علوم پزشکی ارتش حتما با چند نفر مشورت کنید. شرایط را در نظر بگیرید. اگر خواستید دانشگاهی را که از یک طرف در بزرگراه چمران و از طرف دیگر در خیابان فاطمی و امیرآباد است، ببینید باید به خیابان سرهنگ اعتمادزاده جنب بیمارستان 501 که اکنون نامش به امام رضا (ع) تغییر یافته است سری بزنید و تابلوی بزرگ فرماندهی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران که در زیر آن نوشته شده دانشگاه علوم پزشکی ارتش را ببینید.

دانشگاهی با قدمت حدود 20 سال که هَم و غمش ارتقا سطح کیفی بهداشت و درمان خانواده‌های خدوم نیروهای مسلح است. شاید روزی شما هم سرتیپ دوم پزشک دکتر... باشید. دکتر صادق فنایی

مشاور مبتکران

14 مرداد 93


برچسب ها: دانشگاه, ارتش
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian