مشاوره
تاریخ: 1393/05/14 نمایش: 5041 مرتبه تعداد امتیاز: 16   (Article Rating)
معرفی یک دانشگاه: دانشگاه صنعت نفت

معرفی یک دانشگاه: دانشگاه صنعت نفت

 

شاید تحصیل در رشته‌­های مربوط به نفت و گاز برای توسعه و بهره‌­برداری بهینه از این منبع هدف و آرزوی شما باشد. دانشگاه صنعت نفت از دانشگاه­‌هایی است که این فرصت را در اختیار شما قرار می­‌دهد. با ما همراه باشید.

فعالیت آموزشی در سطوح عالی در حوزه صنعت نفت ایران به صورت رسمی در سال 1318 با تاسیس آموزشگاه فنی آبادان شروع شد. با توسعه این آموزشگاه، نام آن به دانشکده فنی آبادان و سپس به دانشکده نفت آبادان تغییر یافت. با توجه به گسترش فعالیت­‌های آموزشی دانشکده نفت آبادان و نیاز کشور به تربیت نیروهای متخصص در صنایع نفت و گاز، این دانشکده در سال 1368 به دانشگاه صنعت نفت اختصاص یافت.

دانشگاه نفت هم­اکنون در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌­پذیرد.

 این دانشگاه دارای چهار دانشکده می‌باشد:

1. دانشکده نفت آبادان (شهید تندگویان)

2. دانشکده نفت اهواز

3. دانشکده نفت تهران

4. دانشکده علوم دریایی محمودآباد

 

دانشکده‌­ها
دانشکده نفت آبادان (شهید تندگویان): دانشکده رشته‌­های مهندسی ایمنی (بازرسی فنی و حفاظت فنی)، مهندسی شیمی (آتش) و مهندسی نفت (اکتشاف نفت) را به دانشجویان در مقطع کارشناسی، مهندسی نفت (اکتشاف)، مهندسی ایمنی و بازرسی فنی، مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد را ارایه می‌کند.

دانشکده نفت اهواز: این دانشکده در رشته‌­های مهندسی برق ­(کنترل)، مهندسی مکانیک، مهندسی نفت (استخراج، بهره­‌برداری از منابع نفت، مخازن نفت) و مهندسی شیمی (مخازن هیدروکربوری، صنایع گاز، فرآوری و انتقال گاز، تولید و جمع‌­آوری) در مقطع کارشناسی، مهندسی نفت (حفاری، بهره برداری، مخازن هیدروکربوری)، مهندسی شیمی(فرآوری و انتقال گاز)، مهندسی ابزار دقیق و اتوماسیون در مقطع کارشناسی ارشد و مهندسی شیمی (پدیده‌­های انتقال)، مهندسی نفت در مقطع دکترا دانشجو می­‌پذیرد.

دانشکده نفت تهران: رشته‌­های حسابداری و مدیریت (بازرگانی و صنعتی) در مقطع کارشناسی در این دانشکده ارایه می‌شود.

دانشکده علوم دریایی محمودآباد: تنها رشته‌ای که در مقطع کارشناسی در این دانشکده ارایه می‌شود مهندسی کشتی است.

پذیرش
داوطلبان رشته ریاضی پس از پذیرفته شدن در مرحله انتخاب رشته، می­‌توانند این دانشگاه را جزو انتخاب‌های خود قرار دهند. باید توجه داشت این دانشگاه جزو دانشگاه‌­های نیمه‌ متمرکز است، یعنی داوطلب بعد از انتخاب رشته به مصاحبه دعوت می­‌شود و برای قبولی قطعی باید این مرحله را نیز بگذراند. داشتن رتبه زیر 1000 و معدل بالا در قبولی این دانشگاه بسیار موثر است. داوطلبان رشته تجربی وانسانی هم می­‌توانند در دانشکده نفت تهران سه رشته شناور (مدیریت وحسابداری) را انتخاب کنند.

در مرحله مصاحبه، داوطلب در مورد مسایل مختلف مورد ارزیابی قرار می­‌گیرد. تسلط بر زبان انگلیسی جزو شروط اصلی پذیرفته شدن در این دانشگاه است، چون اکثر دروس تخصصی به زبان انگلیسی تدریس می­‌شود. دانشکده علوم دریایی محمودآباد قبل از مرحله مصاحبه، معاینه پزشکی سلامت جسمانی هم دارد. یعنی داوطلب باید از سازمان بنادر کشتی­رانی گواهی سلامت کامل بگیرد و بعد مورد مصاحبه قرار گیرد. داشتن سلامت کامل جسمانی، قد بلند، تیپ دریانوردی و... از نکاتی مهمی است که در قبولی این دانشکده لحاظ می‌شود. این دانشکده به دلیل شرایط خاص رشته خود، فقط دانشجوی مرد می‌­گیرد. سایر دانشکده‌­های دانشگاه نفت در پذیرش دانشجوی زن مشکلی ندارند، اما تعداد پذیرش مردان تقریبا 7 تا 9 برابر زنان است.

بورسیه
این دانشگاه، دانشجویان خود را براساس رتبه کنکور و معدل دبیرستان­‌شان به سه کلاس A، B و C تقسیم می­‌کند. اگر دانشجو در پایان دوره کارشناسی همچنان در رتبه A (نخبه برتر) باقی بماند، مستقیم از طریق وزارت نفت جذب می­‌شود و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بورس می‌­شود. تا دو سال پیش یعنی قبل از تحریم­‌های اقتصادی ایران، دانشجویان نخبه به کشورهای انگلستان، حاشیه اروپا و... برای ادامه تحصیل بورس می‌­شدند اما با توجه به شرایط موجود، فقط در داخل ایران بورس دریافت خواهند کرد.

دانشجویانی که در پایان دوره کارشناسی در رتبه B و C باشند، می­‌توانند از طریق شرکت در آزمون­‌های استخدامی جذب وزارت نفت شوند.

امکانات دانشگاه
این دانشگاه علاوه بر برخورداری از امکانات بالای پژوهشی و تحقیقاتی، سایر خدمات رفاهی چون خوابگاه (با امکانات ویژه نظیر صبحانه، ناهار، شام حتی در ایام تعطیل و ... )، لب‌­تاپ و کامپیوتر و وام دانشجویی، به دانشجویان یک حقوق دانشجویی هم پرداخت می‌کند.

مزیت­‌های دانشگاه
1. دانشگاه صنعت نفت برای ارتقای سطح کمی و کیفی اساتید و اعضای هیات علمی، فرصت‌­های مطالعاتی را با همکاری مراکز معتبر تحقیقاتی و صنعتی جهان در دستور کار خود دارد.

2. تحصیل در این دانشگاه این امکان را به دانشجویان می‌دهد تا علاوه بر استفاده از امکانات آموزشی و رفاهی مناسب در طول تحصیل، پس از فارغ‌­التحصیلی هم بتوانند در بهترین مراکز تحقیقاتی و صنعتی کشور مشغول به فعالیت شوند.

3. دانشجویان این دانشگاه اگر با رتبه ویژه‌ای فارغ­‌التحصیل شوند می‌توانند از بورس تحصیلی وزارت نفت بهره‌­مند شده و از شرایط و امتیازات خاص کاری و شغلی مناسب برخوردار شوند.

4. دانشجویان در طول تحصیل می‌توانند از مزیت حضور در صنعت نفت و امکان تجربه علمی آموخته­‌های خود در این صنعت برخوردار شوند.

5. ارایه متون به زبان انگلیسی، یکی از ویژگی­‌های تحصیل در این دانشگاه است.

6. این دانشگاه با توجه با ارتباط تنگاتنگ با انجمن­‌های علمی، دانشگاه­‌ها و شرکت‌­های معتبر نفتی جهان، دانشجویان و اعضای هیات علمی خود را به عضویت انجمن‌­ها و مراکز تخصصی و صنعتی درمی‌آورد.

این دانشگاه با تربیت دانشجویان در زمینه‌­های مرتبط با نفت توانسته مهندسان و متخصصان زبده‌­ای وارد این حوزه کند. شاید شما هم روزی عضوی از این خانواده شوید.

سمیه عباسی
مشاور مبتکران
14 مرداد 93


برچسب ها: دانشگاه, صنعت نفت
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian