مشاوره
تاریخ: 1393/05/14 نمایش: 3179 مرتبه تعداد امتیاز: 2   (Article Rating)
یک دانشگاه خاص: دانشگاه شهید عباس‌پور

یک دانشگاه خاص: دانشگاه شهید عباس‌پور

دانشگاه صنعت آب و برق شهید عباس‌پور، یک نهاد هیئت امنایی است که به عنوان عالی‌ترین مرکز جهت ارایه آموزش‌های علمی کاربردی در صنعت عظیم آب و برق فعالیت می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این دانشگاه با ما همراه باشید.
 
تاریخچه دانشگاه
دانشگاه شهید عباس‌پور از دانشگاه‌های دولتی تهران است. این دانشگاه فعالیت خود را در سال 1316 به منظور افزایش مهارت‌های کارشناسان و تکنسین‌های صنعت آب و برق مرکز آموزش‌های تخصصی برق آغاز کرد. تا پیش از انقلاب اسلامی، فعالیت‌های این مرکز محدود بود. در سال 1359 با دستور دکتر حسن عباس‌پور (وزیر وقت نیرو) این مرکز به مجتمع آموزشی و پژوهشی تبدیل شد که دوره‌هایی را زیر نظر وزارت نیرو در مقطع کارشناسی ارایه می‌کرد.

این مرکز در سال 1370 به دانشکده و در سال 1384 به دانشگاه صنعت آب و برق ارتقا یافت. دانشگاه شهید عباس‌پور در سال 1387 با تصویب شورای عالی اداری از وزارت نیرو جدا شد و زیرنظر وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری قرار گرفت. در حال حاضر وزارت نیرو تنها قسمت معاونت آموزش‌‌های تخصصی را پشتیبانی می‌کند.

دانشکده‌ها
این دانشگاه دارای 4 دانشکده است:

* دانشکده مهندسی عمران
این دانشکده در مقطع کارشناسی، رشته‌­های مهندسی عمران و مهندسی علمی­ - کاربردی عمران را با گرایش شبکه­‌های آب و فاضلاب؛ در مقطع کارشناسی‌ارشد با گرایش‌ آب و فاضلاب مهندسی رودخانه و در مقطع دکترا با گرایش آب و فاضلاب ارایه می‌کند.

* دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر
هم‌اکنون این دانشکده در رشته مهندسی برق با گرایش­‌های برق و کنترل و مهندسی کامپیوتر با گرایش سخت­‌افزار در مقطع کارشناسی و رشته مهندسی برق با گرایش کنترل، قدرت و تجدید در ساختار سیستم قدرت در مقطع کارشناسی‌ارشد دانشجو می‌پذیرد.

* دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی
دانشجویان این دانشکده در مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک و کارشناسی‌ارشد مهندسی مکانیک با گرایش‌های تبدیل انرژی، طراحی کاربردی و مدیریت انرژي تحصیل می‌کنند.

* دانشکده مدیریت و اقتصاد
این دانشکده فقط در کارشناسی ارشد دوره­‌ایی را ارایه می­کند.

این دانشکده هم‌اکنون یکی از متولیان برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت در زمینه‌های مدیریت و حسابداری برای بخش صنعت است. افرادی که وارد صنعت شده‌اند می‌توانند به این دانشکده مراجعه کرده و بازآموزی شوند و در دوره‌های کوتاه‌مدت آن شرکت کنند.

شرایط پذیرش
تمام دانشجویان رشته‌های کارشناسی این دانشگاه همانند سایر دانشگاه‌های دولتی از طریق آزمون سراسری پذیرفته می‌شوند. این دانشگاه به عنوان اصلی‌ترین مرکز آموزش علمی - کاربردی مطرح است. اصطلاح علمی - ­کاربردی در این رشته‌ها به این معنی است که تعداد واحدهای عملی در این دانشگاه بیشتر از سایر دانشگاه‌هاست، به عنوان مثال در رشته عمران این دانشگاه فارغ­التحصیلان واحدهای عملی بیشتری را به نسبت سایر فارغ‌التحصیلان همان رشته در سایر دانشگاه‌­ها می­‌گذرانند. تا چند سال پیش در مدرک تحصیلی‌ فارغ‌التحصیلان پسوند علمی­ - کاربردی زده می‌شد که به ­دنبال اعتراضات دانشجویان مبنی بر این­که آن‌ها از طریق کنکور سراسری مانند سایر داوطلبان پذیرفته می‌شوند، پسوند علمی - ­کاربردی از مدرک تحصیلی آنان حذف شد. مدرک این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و وزارت نیرو می‌باشد.

تا سال 77، فارغ‌­التحصیلان این دانشگاه امکان بورسیه شدن و اشتغال در وزارت نیرو را داشتند اما از آن سال به بعد دیگر وزارت نیرو تعهدی در قبال فارغ‌­التحصیلان این دانشگاه ندارد. فارغ‌­التحصیلان می‌­توانند در آزمون­‌های استخدامی که هر سال از طرف نیروگاه­‌ها و شرکت آب و فاضلاب و... برگزار می­‌شود شرکت کرده و شانس خود را برای قبولی در این نیروگاه­‌ها امتحان کنند.

افتخارات دانشگاه
گروه علمی بتن این دانشگاه یکی از فعال‌ترین و موفق‌ترین گروه‌های دانشگاه‌های کشور است و در مسابقه‌های مختلف، صاحب مقام‌های متعددی شده است.

- کسب مقام اول مسابقه‌های بتن جهانی در رشته سازه محافظ بتنی در مسابقه‌های موسسه بین‌المللی بتن (ACI) کشور آمریکا

- کسب مقام اول در رشته سازه‌ محافظ بتنی و مقام دوم در رشته توپ بولینگ بتنی در اولین دوره مسابقه‌های ملی دانشجویی انجمن بتن ایران

- کسب مقام اول همایش سالانه در رشته طرح مدیریتی و پژوهشی و مقام سوم در توپ بولینگ در موسسه بین‌المللی بتن (ACI)

امکانات
این دانشگاه دارای 110 کارگاه و آزمایشگاه تخصصی است. آزمایشگاه‌های دانشگاه جزو دانشگاه‌های مرجع و تخصصی صنعت آب و برق ایران است. این دانشگاه مانند سایر دانشگاه‌های دولتی از تمام امکانات تحصیلی، رفاهی و خوابگاهی نیز برخوردار می‌باشد. دانشگاه شهید عباس‌پور با سایر دانشگاه‌های صنعتی دولتی چون خواجه‌نصیر، امیرکبیر و... همکاری دارد. دانشجویان این دانشگاه‌ها برای انجام آزمایش‌های خود می‌توانند به این دانشگاه مراجعه کنند و دانشجویان شهید عباس‌پور نیز می‌توانند از اساتید این دانشگاه به عنوان استاد راهنما یا مشاور برای انجام پروژه‌های خود کمک بگیرند.

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای 9 تا 10 درصد از دانشجویان که شرایط زیر را داشته باشند بدون کنکور امکان‌پذیر است:

- رتبه­های اول تا سوم المپیاد در رشته تحصیلی خود

- دانشجویان برتر دوره کارشناسی ناپیوسته با میانگین معدل حداقل 17

- دانشجویان برتر دوره کارشناسی پیوسته که به لحاظ میانگین کل، جزو 10 درصد برتر دانشجویان هم‌رشته و ورودی خود باشند.

* این دانشگاه یکی دیگر از فرصت­های تحصیلی کشور ماست. برای اطلاعات بیشتر می­توانید به سایت دانشگاه  WWW.PWUT.AC.IR مراجعه کنید.

سمیه عباسی
مشاور مبتکران
14 مرداد 93


برچسب ها: دانشگاه, عباس‌پور
امتیاز بندی
جستجو
دریافت لوگوی مبتکران
شما اینجا هستید :  * مشاوره  * مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی
تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک ٥٩
تماس : ٦١٠٩٤٠٠٠-٠٢١ ، فکس : ٦٦٤٠٦٣٦٢ ، پیام کوتاه ١٠٠٠٦١٠٩٤٠٠٠
Copyright 2007 © Mobtakeran
Login   :: Powered By Parsian